Poczekajcie z tydzień i zobaczycie, co się wydarzy w Polsce

Opublikowano: 10.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2461

Polska, która krytykuje „niesprawiedliwe wybory” na Białorusi, powinna zająć się swoimi wyborami prezydenckimi w lipcu, które wygrał Andrzej Duda, powiedział w piątek białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko.

„A to, że Polacy hajpują dziś na Białorusi – poczekajcie z tydzień i zobaczycie, co się wydarzy w Polsce. Dlaczego pchają się do nas Litwini, Polacy i Ukraińcy? Ponieważ mają katastrofalną sytuację, trzeba odwrócić uwagę mieszkańców, a najlepiej pokazać palcem, że my za to odpowiadamy. Więc jeszcze trochę cierpliwości – wkrótce ludzie się za nich wezmą… Mówią, że u nas były „niesprawiedliwe wybory, 80%”. A z wynikiem 50,5% w Polsce wygrał Duda. Teraz wszyscy twierdzą, że to kompletne fałszerstwo. Właśnie tym trzeba się zająć”, przytacza słowa Łukaszenki BelTa.

2 października Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi poinformowało, że Polsce i Litwie zaproponowano zmniejszenie obecności dyplomatycznej w kraju do 9 października – odpowiednio z 50 do 18 i z 25 do 14 pracowników. Według MSZ wynika to z „otwarcie nieprzyjaznych ruchów” państw w kierunku Mińska, które ingerują w sprawy wewnętrzne i ignorują podstawowe suwerenne prawa Białorusi.

6 października misja UE w Mińsku oświadczyła, że żądanie władz białoruskich, by Polska i Litwa ograniczyły obecność dyplomatyczną w Mińsku, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ambasadorzy tych państw zostali wezwali na konsultacje. Później ambasadorzy innych państw członkowskich UE m. in.: Niemiec, Łotwy i Estonii, Rumunii w geście solidarności również tymczasowo opuścili Mińsk.

Wcześniej białoruskie władze wielokrotnie twierdziły, że trwające w kraju protesty są koordynowane z zagranicy. Łukaszenka oskarżył zachodnie państwa o bezpośrednią ingerencję w sytuację w republice, zauważając, że zamieszki są kierowane przez USA, a Europie w to graj. Zdaniem Łukaszenki protesty są koordynowane przede wszystkim przez Polskę, Czechy, Litwę i Ukrainę.

Stosunki między Białorusią a krajami UE gwałtownie się pogorszyły po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, które według CKW, Łukaszenka wygrał po raz szósty – uzyskał 80,1% głosów. Opozycja republiki uważa, że wybory zostały sfałszowane i wygrała je Swiatłana Cichnouska. Unia Europejska nie uznała Łukaszenki za prawowitego prezydenta Białorusi. Po wyborach nadal trwają masowe protesty w kraju.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 12, średnia ocena: 4,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Mechanizm kolorowej rewolucji okiem zwykłej Polki:
http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=29208&Itemid=47