Początek tworzenia europejskiej armii?

Opublikowano: 05.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 670

Wysoki rangą urzędnik z Brukseli powiadomił, że na początku przyszłego tygodnia Unia Europejska podejmie decyzję w sprawie utworzenia wspólnego centrum dowodzenia, skąd zarządzane będą wszelkie przyszłe misje wojskowe. Krok ten ma znaczenie przede wszystkim symboliczne i pokazuje, że Unia Europejska, podobnie jak Stany Zjednoczone, będzie posiadać swoje własne siły zbrojne i angażować je poza granicami państwa… tzn. organizacji.

W chwili obecnej, UE prowadzi już trzy misje treningowe w Mali, Somalii i Republice Środkowoafrykańskiej. Ministrowie Spraw Zagranicznych 28 państw członkowskich wezmą w poniedziałek udział w dyskusji nad utworzeniem europejskiego centrum dowodzenia, które mogłoby już na wiosnę zarządzać misjami w Afryce. Military Planning and Conduct Capability (MPCC) prawdopodobnie będzie miało swoją siedzibę w Brukseli i będzie prowadzone przez szefa Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej – Austriaka Wolfganga Wosolsobe’a.

MPCC będzie zarządzać jedynie obecnymi misjami treningowymi, lecz w przyszłości będzie także decydować o potencjale wojskowym oraz misjach demobilizacyjnych i rozbrojeniowych, czyli zaangażuje się w utrzymanie pokoju w danym państwie i eliminację broni ofensywnej.

Pomysł utworzenia europejskiej armii, wspólnego centrum dowodzenia i przekształcenia Unii Europejskiej w państwo istniał od dawna, lecz zwykle spotykał się ze sprzeciwem poszczególnych krajów członkowskich. Temat powrócił wraz z przygotowaniami Wielkiej Brytanii do opuszczenia UE, która sprzeciwiała się takim planom, oraz zwycięstwem Donalda Trumpa. Nowy prezydent USA groził, że jeśli członkowie NATO nie zwiększą wydatków na zbrojenia to Stany Zjednoczone mogą nawet odmówić pomocy w razie ewentualnej wojny.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BusinessInsider.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Wędrowny 05.03.2017 14:07

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.