Początek pospolitego ruszenia przeciwko CISPA?

Opublikowano: 26.05.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 492

CISPA – akt prawny groźny dla prywatności online – przez dłuższy czas nie ruszał Amerykanów. Teraz zaczyna się to zmieniać. Ruszyła kampania, która zaczyna zyskiwać popularność na Facebooku, Twitterze czy serwisie Reddit. Niewykluczone, że zaczyna się “pospolite ruszenie” podobne do tego, które zjednoczyło internautów w walce przeciwko SOPA.

Dziennik Internautów już pięciokrotnie pisał o ustawie CISPA. Jest to powstający w USA akt prawny, który ułatwi wydawanie amerykańskim agencjom rządowym danych o internautach i ich aktywności, a wszystko pod pretekstem zapewniania cyberbezpieczeństwa. Problem jest przede wszystkim amerykański, ale politycy z UE lubią naśladować amerykańskich kolegów, więc warto się tej inicjatywie przyglądać.

Pod CISPA podpisało się wielu polityków. Nawet Facebook okazał się zwolennikiem tej ustawy, co powinno dawać do myślenia jego użytkownikom. Mozilla skrytykowała CISPA, natomiast Microsoft początkowo wspierał ustawę, ale potem zaczął dostrzegać jej wady.

Internautów temat nie ruszał, co tłumaczono tym, iż Amerykanom w rzeczywistości nie zależy na prywatności. Ostro sprzeciwili się oni ustawie SOPA, ale ona atakowała również wolność słowa i zagrażała podmiotom rynkowym. CISPA jest natomiast bardzo precyzyjnym uderzeniem w prywatność, które nie dotyczy innych obszarów. Dlatego CISPA bez problemu przeszła przez Izbę Reprezentantów i to z przepisami gorszymi niż w pierwszym kontrowersyjnym projekcie.

Sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Organizacja non-profit o nazwie Fight for the Future uruchomiła kampanię pn. Privacy is Awesome. W jej ramach internauci zachęcani są do dzwonienia do senatorów i pisania do nich e-maili.

Kampanię polubiło na Facebooku ponad 13 tysięcy osób i szybko rośnie liczba tweetów na jej temat. Co chyba bardziej istotne, wątek związany z akcją stał się popularny w serwisie Reddit.

Kiedy montowała się opozycja przeciwko SOPA, to właśnie społeczność Reddita odegrała ogromną rolę w nagłośnieniu problemu. Ta właśnie społeczność zmusiła firmę Go Daddy do wycofania poparcia dla SOPA, a przedstawiciel Reddita brał udział w przesłuchaniu przed komisją Izby Reprezentantów w sprawie SOPA.

Być może nie zobaczymy cyberprotestów w skali takiej, jak przy SOPA, ale najwyraźniej mobilizacja internautów w celu walki z CISPA jest możliwa. Jeśli przeanalizujemy historię takich inicjatyw, jak ACTA, SOPA czy polskie burze wokół Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych oraz tę związaną z ustawą medialną, zrozumiemy, iż polityczna mobilizacja internautów z reguły wymaga czasu, stosunkowo dużo czasu. Udana mobilizacja daje jednak wymierne efekty, trzeba to przyznać.

Chyba z tego powodu władze różnych krajów starają się przyśpieszać procedury legislacyjne i maksymalnie długo utrzymywać inicjatywy w “trybie niewidzialności”. Rodzące się społeczeństwo informacyjne powinno być szczególnie wyczulone właśnie na takie zabiegi.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: www.privacyisawesome.com
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.