Pociągi dojadą z Krakowa do Warszawy w dwie godziny

Opublikowano: 02.10.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 266

PKP ma świetne wiadomości dla podróżnych. Już wkrótce pociągi na trasie Warszawa – Kraków będą mknąć z prędkością nawet 250 km/k. Spółka zainwestowała miliony w nowy system sterowania ruchem.

System zapewni przede wszystkim stałą łączność z kabiną maszynisty oraz będzie kontrolował prędkość. Z kolei w przypadku zagrożenia automatycznie zatrzyma pociąg. Szczegóły dotyczące zakupu ujawnił podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. „Podpisywane umowy na budowę systemu ERTMS/ECTS i budowę wiaduktu na CMK (Centralnej Magistrali Kolejowej – red.) to kolejny krok w realizacji Krajowego Programu Kolejowego. To przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo, ważna w perspektywie podnoszenia prędkości na Centralnej Magistrali Kolejowej do 250 km/h – powiedział Bittel.

PKP zakupiły nowy system bezpieczeństwa, wartość inwestycji wyniesie 314 mln zł. Dzięki nowemu systemowi czas podróży z Warszawy do Krakowa wyniesie zaledwie 2 godz. Wiceminister dodał, że właśnie dzięki wprowadzeniu innowacji czas przejazdu ze stolicy do Krakowa zmniejszy się o 30 minut. Aktualnie zajmuje 2,5 h, a celem są 2 h w roku 2023. Bittel podkreślił, że to zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo.

Pochwalił także parametry bezpieczeństwa polskich kolei, podkreślając, że są wyjątkowo wysokie. Zaznaczył jednak, że należy podjąć starania, aby „poprawa bezpieczeństwa była procesem ciągłym”.

Udział w konferencji wziął także prezes PKP Ireneusz Merchel, który poinformował, że aktualnie trwają prace na stacji technicznej w Idzikowicach. Jej modernizacja ma usprawnić przejazd pociągów, powstaną m.in. bezkolizyjne skrzyżowania, żeby CMK była przystosowana do przejazdu pociągów z prędkością 250 km/h. „Efektem inwestycji na Centralnej Magistrali Kolejowej będzie także sprawniejsze zarządzanie ruchem kolejowym” – powiedział Merchel. Jak dodano, nowy system bezpieczeństwa ma powstać do 2023 r.

Zdjęcie: ASOlka (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Jak jechalem inter icty to jechal z 20 km na godzine wiekszosc drogi a oni tu o jakis 250 km na godzine mowia. I skroci to podroz o pol h. To z jaka predkoscia jezdzi teraz pociag warszawa krakow?