Pociąg zdolny do przyspieszenia do 1000 km/h
Nadprzewodnictwo wysokotemperaturowe umożliwiło opracowanie jednego z najszybszych naziemnych środków transportu. Chiny przygotowują się do zostania jednym ze światowych liderów w transporcie kolejowym. W mieście Chengdu zaprezentowano już prototyp lokomotywy, która potencjalnie może rozpędzić się do 1000 km/h!
Uniwersytet Southwest Jiaotong nawiązał współpracę z China Railway Group Limited i CRRC Corporation Limited, aby opracować pociąg wielkich prędkosci typu maglev (lewitacja magnetyczna) wykorzystujący nadprzewodniki wysokotemperaturowe (High Temperature Superconducting – HTS). Teoretycznie pozwoli to pociągowi rozwinąć maksymalną prędkość do 1000 km/h.
Koszt projektu według agencji prasowej Xinhua szacowany jest na 9,3 mln dolarów, ale wraz z rozwojem masowej produkcji niezbędnych komponentów oraz rozbudową sieci kolei dużych prędkości, pociągów i torów z wykorzystaniem technologii HTS, nie będzie to dużo droższe od istniejących torów dużych prędkości i pociągów do nich przeznaczonych.
Prototyp pociągu nie przeszedł jeszcze prób, choć jego prędkość konstrukcyjną deklaruje się na 620 km/h, ale, jak zauważają jego konstruktorzy, w przyszłości prędkość pociągów, jeśli pozwolą na to tory, może osiągnąć 1000 km/h. Na prezentacji pokazano 12-tonową lokomotywę o długości 21 metrów oraz model przedziału pasażerskiego.
Chińskie pociągi typu HTS mają zapewniać kilka klas usług. Podstawowy będzie ekonomiczny z siedzeniami, pojawią się również opcje bardziej luksusowe, w tym rodzaj salonu ze wspólną kanapą po bokach, stołem na środku kabiny i panoramicznym ekranem.
Nie podano czasu pojawienia się pociągów opartych na nadprzewodnikach wysokotemperaturowych. Przypomnijmy, że pierwsza komercyjna linia kolejowa typu maglev została otwarta w Szanghaju w 2003 roku i połączyła centrum miasta z lotniskiem Pudong. Nie będzie to więc pierwsza tego typu inwestycja w Państwie Środka.
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl