PO planuje nowy podatek

Platforma Obywatelska sięga coraz głębiej do naszych kieszeni. Chce wprowadzić kolejną składkę. Tym razem zamierza zabrać 1 proc. z naszego dochodu, by przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym. – To kolejny podatek – grzmią ekonomiści.

Jednoprocentowa składka, którą zapłaci obowiązkowo każdy podatnik, zasili specjalny fundusz zabezpieczenia opiekuńczego. Środki na nim zgromadzone zostaną przeznaczone na pomoc osobom niepełnosprawnym.

– Nasze społeczeństwo się starzeje. Przybywa osób, które wymagają opieki – mówi senator Mieczysław Augustyn, szef grupy studyjnej złożonej z parlamentarzystów PO. Posłowie i senatorowie Platformy oraz współpracujący z nimi eksperci przygotowują propozycje zmian przepisów dotyczących pomocy społecznej.

Obecnie państwo przeznacza na różnego rodzaju zasiłki i dodatki pielęgnacyjne ok. 10 mld zł. Zdaniem Augustyna niebawem środki te będą zbyt niskie, by pokryć rosnące zapotrzebowanie. Dlatego – tłumaczy – trzeba wprowadzić nowe obowiązkowe składki, podobne do tych, które płacimy na ZUS.

Na fundusz zabezpieczenia opiekuńczego miałyby się składać nie tylko środki pochodzące ze składki, ale także z budżetu.

Na nową składkę nie godzą się ekonomiści. – To jeszcze jeden podatek – ocenia Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha.

Podkreśla, że podatek celowy, jakim byłaby składka opiekuńcza, jest nieefektywny. Po pierwsze, pieniądze często przeznaczane są na inne potrzeby państwa. Po drugie, stwarza się dodatkową administrację, która będzie z niego żyła. – To, że do ceny paliwa wprowadzono specjalny podatek, z którego miały być finansowane budowy dróg, nie spowodował, że przybyło nam autostrad – mówi Sadowski. Podobnie pomysł Platformy ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca Zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Proponuję, aby składka wynosiła 10 proc., dlaczego tylko jeden? – ironizuje. W jego ocenie wprowadzanie kolejnego podatku doprowadzi do tego, że prowadzenie przedsiębiorstw stanie się zupełnie nieopłacalne.

Przyznaje, że starzejące się społeczeństwo to coraz więcej ludzi wymagających opieki. Podkreśla jednak, że nie można obarczać obywateli zbyt wielkimi ciężarami podatkowymi. Dodaje, że środki na pomoc osobom niepełnosprawnym powinny pochodzić z oszczędności, które zostaną dokonane w innych sektorach.

Sadowski uważa, że podobnie jak w Niemczech środki na opiekę nad niepełnosprawnymi powinny być wydzielone z budżetu. A instytucje świadczące usługi w dziedzinie opieki wyłaniane w drodze przetargu.

Autor: Wojciech Kamiński
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl