Po nowym roku na kolei będzie mniej bezpiecznie

Opublikowano: 28.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2216

Z nowym rokiem wejdzie w życie nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym. Przewiduje ona wprowadzenie jednolitego egzaminu państwowego, jak również dopuszczenie do pracy jako maszynista osób z okularami czy soczewkami kontaktowymi.

Dotychczas zarówno szkolenie, jak i egzaminowanie spoczywało na ośrodku szkolenia i egzaminowania. Teraz te funkcje zostaną rozdzielone. Od nowego roku egzaminy będą prowadzone przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

Pojawi się także elektroniczny rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe. Znajdą się w nim informacje o kwalifikacjach, jak i o czasie pracy poszczególnych osób. Za utworzenie i prowadzenie rejestru odpowiada prezes UTK.

W związku z brakami wśród maszynistów, rządzący postanowili też poluzować wymagania zdrowotne. Od 2023 roku będą oni mogli nosić okulary lub szkła kontaktowe. Choć tylko w przypadku nadwzroczności do +5 albo krótkowzroczności do -8.

Autorstwo: Paweł Kubala
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Na podstawie: Interia.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. xmariox 28.12.2022 16:24

    Za jakiś czas łatwiej będzie zostać astronautą niż kolejarzem. Szczególnie wymóg wzroku był tak wyśrubowany jak dla snipera.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.