Po co Google wyniki badań Amerykanów?

Opublikowano: 13.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 899

Firma Google współpracuje z jednym z największych systemów służby zdrowia USA w ramach tajnego projektu, zajmującego się gromadzeniem i analizą osobistych danych medycznych milionów Amerykanów w ponad 20 stanach – pisze gazeta „Wall Street Journal”, powołując się na źródła i dokumenty.

Inicjatywa Google otrzymała kodową nazwę „Project Nightingale” („Projekt Słowik”). Google uruchomiła go w ubiegłym roku wspólnie z systemem obsługi medycznej „Ascension”.

W ramach projektu otrzymano dostęp do wyników badań laboratoryjnych, diagnoz lekarzy i wypisów z kart lekarskich. Dane te stanowią całkowitą historię choroby milionów pacjentów, gdzie znajdują się ich imiona i daty urodzenia. Jak sprecyzowała gazeta, pacjenci i lekarze nie zostali o tym poinformowani.

Firma Google wykorzystuje te dane do prac nad nowym oprogramowaniem na bazie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. System ten skierowany jest do niektórych pacjentów i proponuje im zmianę leczenia.

Gazeta powołuje się również na dokumenty i podkreśla, że pracownicy amerykańskiego holdingu Alphabet Inc., będącego właścicielem firmy Google, mają dostęp do informacji o pacjentach. Dostęp mają również niektórzy pracownicy Google Brain – projektu badawczego Google w sferze sztucznej inteligencji.

Jak zaznacza periodyk, jest to najwyraźniej „największe” tego typu przedsięwzięcie w tej sferze w całej Dolinie Krzemowej. Amazon i Microsoft również aktywnie zajmują się projektami w sferze służby zdrowia, ale nie udało im się osiągnąć takich rezultatów.

Przedstawicielka Google w rozmowie z WSJ powiedziała, że projekt firmy jest zgodny z prawem i zakłada niezawodną ochronę danych pacjentów. Przedstawiciel Ascension nie skomentował natomiast doniesień gazety.

Ustawa federalna o ubezpieczeniu medycznym z 1996 roku ogólnie rzecz biorąc pozwala szpitalom na wymianę danych z partnerami biznesowymi, nie informując o tym pacjentów, jednak pod warunkiem, że informacje te są wykorzystywane „tylko po to, aby pomóc wspomnianym podmiotom wypełniać swoje funkcje w sferze służby zdrowia”.

Na podstawie: WSJ.com
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 1,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ