Po ataku w Wiedniu Szwajcaria zatrzymuje podejrzanych

Opublikowano: 06.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 697

Służby szwajcarskie zatrzymały dwóch podejrzanych, przyjaciół sprawcy islamistycznego ataku terrorystycznego w Wiedniu. Okazuje się, że byli oni już podejrzanymi w sprawach związanych z terroryzmem.

W 24 godziny po zamachu w Wiedniu służby szwajcarskie zatrzymały podejrzanych o związki z atakiem. „Dochodzenie policji doprowadziło do zidentyfikowania 18-letniego i 24-letniego obywatela Szwajcarii”, poinformowała policja z Zurychu. Działania prowadzone są w koordynacji z austriackimi władzami.

Obaj zostali aresztowani w mieście Winterthur (płd. wschód), który uważany jest za matecznik islamskich ekstremistów w Szwajcarii. Policja oświadczyła, że obecnie sprawdza skalę powiązań między zatrzymanymi, a terrorystą z Wiednia.

Osoby te nie są jednak nieznane służbom. Prokuratura otworzyła przeciwko nim sprawy, które toczą się od 2018 i 2019 roku. Młodszy oskarżony jest jako nieletni, ale od lat znany był śledczym zajmującym się fenomenem islamistycznej radykalizacji w Winterthur. Dochodzenie wobec niego toczy się ze względu na uchwaloną ustawę penalizującą związki z Al-Kaidą, ISIS i organizacjami z nimi powiązanymi.

W Winterthur w roku 2017 oskarżono imama z meczetu An’Nur o wzywanie do mordowania niepraktykujących muzułmanów. We wrześniu bieżącego roku na cztery lata więzienia skazano mężczyznę zwanego “emirem Wintherturu”. Sędziowie uznali go winnym walk w Syrii po stronie Państwa Islamskiego i zachęcania szwajcarskich obywateli do udziału w dżihadzie.

Już wtedy wyszły na jaw związki Winterthur z islamistyczną sceną w Austrii. „To zaskakujące jak wielu członków sceny dżihadystycznej w Winterthur jest pochodzenia albańskiego”, powiedział badacz dżihadyzmu z Uniwersytetu w Lucernie Johannes Saal w wywiadzie dla „Blick”

Jak podaje AFP, federalna prokuratura w Szwajcarii (MPC) prowadzi obecnie 70 spraw w powiązaniu z terroryzmem; w większości dotyczą propagandy i rekrutacji oraz finansowania organizacji terrorystycznych. Część, w związku z nowym prawem, dotyczy udziału w walkach ISIS i Al-Kaidy na terenie Syrii.

W zamachu w Wiedniu, który miał miejsce w poniedziałek wieczorem, zginęły cztery osoby oraz sprawca zastrzelony przez policję. 23 osoby zostały ranne.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: TheLocal.ch, Straitstimes.com, Blick.ch
Źródło: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o