„Pływający Czarnobyl” czy przyszłość energetyki jądrowej?
Federalna Służba Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Atomowego (Rostechnadzor) wydała koncernowi Rosenergoatom (stanowi część wydziału eletroenergetycznego Rosatomu) licencję na eksploatację reaktora jądrowego pływającego bloku energetycznego „Akademik Łomonosow”.
Zezwolenie na eksploatację reaktora jądrowego wydano na okres dziesięciu lat – do 2029 roku. Pod koniec sierpnia ma zacząć się transport pływającego bloku energetycznego do portu Pewek na Czukotce, gdzie czekają go najpierw testy, a pod koniec roku oddanie do eksploatacji w składzie pierwszej na świecie pływającej na świecie elektrowni atomowej. Oczekuje się, że producent (spółka Baltiysky Zavod) przekaże jednostkę Rosenergoatomowi do końca czerwca.
Wiosną na „Akademiku Łomonosowie” zakończyły się kompleksowe testy cumowniczne reaktora jądrowego. Wszystkie systemy i sprzęt potwierdziły swoje charakterystyki oraz pełną zgodność z wymogami bepieczeństwa.
Pływający blok energetyczny Akademik Łomonosow projektu 20870 to najważniejszy projekt serii mobilnych transportowych bloków energetycznych o małej mocy, będących nowym typem nośników energetycznych na bazie rosyjskich technologii okrętownictwa atomowego. Jest przeznaczony do misji w rejonach skrajnej Północy i Dalekiego Wschodu, a jego głównym zadaniem jest zapewnienie energii najbardziej oddalonym zakładom produkcyjnym, miastom portowym, a także platformom gazowym i naftowym, zlokalizowanym na otwartym morzu.
„Akademik Łomonosow” będzie pracować w składzie pływającej atomowej elektrowni cieplnej, która zastąpi malejące moce Bilibińskiej Elektrownii Atomowej i Elektrociepłowni Czaunskiej. Jak twierdzą projektanci, obiekt jest niezwykle wytrzymały i nie istnieje żadne zagrożenie w związku z jego eksploatacją, ponieważ reaktory jądrowe zostały odpowiednio zabezpieczone nawet na wypadek tsunami czy innych katastrof naturalnych. „Łomonosow” jest wyposażony w dwa reaktory KLT-40-S, które mogą generować do 70 megawatów energii elektrycznej i 50 gigakalorii energii cieplnej na godzinę. To wystarczająco, by zapewnić prąd miastu z liczbą ludności około 100 tys. osób. Oprócz tego takie bloki energetyczne mogą pracować w państwach wyspiarskich, na ich bazie mogą także funkcjonować instalacje odsalające.
Źródło: pl.SputnikNews.com