Płuco nastolatki rozerwane przez wapowanie

Opublikowano: 11.06.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4013

Płuco 17-latki zostało dosłownie rozerwane przez codzienne, intensywne wapowanie. Nastolatka przyznała, że nie była w ogóle świadoma szkodliwości swojego nawyku.

17-letnia Kyla Blythe spała u koleżanki, gdy nagle straciła przytomność i zrobiła się cała sina. Okazało się, że w jej płucu pękł pęcherzyk, który zrobił dziurę w narządzie i niemal doprowadził u dziewczyny do zatrzymania akcji serca. Nastolatka przeszła ponad 5-godzinną operację, w wyniku której lekarze zmuszeni byli usnąć jej część płuca.

„To było dla mnie przerażające. Płakałem jak dziecko. Okropnie było to oglądać. Byłem z nią przez cały czas. To zagrażało jej życiu. To naprawdę zagroziło jej życiu, ponieważ w ten piątek była o krok od zatrzymania akcji serca. Powiedzieli mi, że cała posiniała. Myśleli, że umarła” – w takich słowach o całym zdarzeniu opowiedział w mediach ojciec 17-latki. I dodał, że w trakcie rozmowy z lekarzem dowiedział się, że do szpitali z podobnymi objawami trafia coraz więcej młodych ludzi. Są to nawet dzieci poniżej 5. roku życia, u których w wyniku zaciągania się e-papierosem dochodzi do zapadnięcia się płuc.

Wszystko wskazuje na to, że do utworzenia się pęcherza, a następnie przebicia płuca doszło u 17-letniej Kyli właśnie z powodu wapowania. Nastolatka wyznała w mediach, że zaczęła korzystać z e-papierosów, gdy miała 15 lat, ponieważ było to modne wśród jej znajomych. Problem polegał jednak na tym, że młoda Brytyjka zaciągała się dymem ok. 4000 razy w ciągu tygodnia. A to stanowi ekwiwalent ok. 400 papierosów tygodniowo, czyli ok. 60 papierosów dziennie.

„Szczerze myślałam, że jest to nieszkodliwe. Że e-papierosy nikomu nic nie mogą zrobić. Choć widziałam wiele rzeczy na ten temat. Myślę, że wszyscy mają w tym temacie takie samo zdanie, jak ja miałam. Ale teraz już nie dotknę e-papierosów. Nie zbliżyłabym się do nich. Ta sytuacja naprawdę mnie wystraszyła. Byłam przerażona. Weszliśmy tam [do szpitala], myśląc, że spędzimy tam tylko kilka godzin. A skończyło się na dwóch tygodniach, z operacją i tak dalej” – wyznała w mediach 17-latka.

Z danych Action on Smoking and Health (ASH) wynika, że popularność wapowania wśród dzieci szybko rośnie, a w 2023 r. liczba osób, które spróbowały e-papierosów, niemal się podwoiła i osiągnęła wskaźnik 20 proc. Dodatkowo w ostatnim roku po e-papierosy sięgnęło ponad dwukrotnie więcej nastolatków w wieku od 11 do 17 lat niż nastolatków, które sięgnęły po tradycyjne papierosy. Eksperci alarmują, że wapowanie może zahamować rozwój mózgu u nastolatków ze względu na znajdujące się w nich, toksyczne substancje chemiczne, takie jak ołów czy uran.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. Kazma 11.06.2024 15:38

  Powinni wsadzać do mamra wszystkich tych co sprzedają ludziom to cholerstwo!

 2. RisaA 11.06.2024 16:55

  > Szczerze myślałam, że jest to nieszkodliwe. Że e-papierosy nikomu nic nie mogą zrobić.

  Ale idiotka. Skoro to jest nieszkodliwe, to dlaczego na każdym pudełku napełniacza do e-papierosów jest czaszeczka? Ten symbol nic nie znaczy jej zdaniem? Cyjanek też by połknęła?

  Wyczuwam dziecko smartfona.

 3. rozrabiaka 11.06.2024 16:59

  Kupować tylko zdrowe i sprawdzone marki (tradycyjne papierosy) najlepiej amerykańskie.
  Żeby 17 latka nie mogła się spokojnie naćpać!!? Kto to widział takie rzeczy?!?!

 4. garsjo 11.06.2024 18:20

  “może zahamować rozwój mózgu u nastolatków ze względu na znajdujące się w nich, toksyczne substancje chemiczne, takie jak ołów czy uran”. Gdzie są więc instytucje państwa kontrolujące to co dostaje się na rynek! Pozwalają zbijać kokosy na wojnie, plandemiach, opioidach, narkotykach, notorycznym leczeniu bo biznes przestępczy kręcą głównie globaliści i oligarchia. Strach czy kretynizm?

 5. Baltazar Bombka 11.06.2024 20:51

  Uran i ołów w e-papierosach? I żadnemu z młodych nie zaświeci się lampka, że to może być szkodliwe?

 6. Katarzyna TG 11.06.2024 21:00

  @Baltazar Bombka

  Młodzi to już jakiś czas temu sobie zdemontowali tą lampkę i na wszelki wypadek zakleili kontrolkę.

 7. RisaA 11.06.2024 21:00

  > Uran i ołów w e-papierosach? I żadnemu z młodych nie zaświeci się lampka, że to może być szkodliwe?

  Nie, bo w mózgu nie ma materiałów fluorescencyjnych i fosforescencyjnych, by ten uran zaczął świecić.

 8. SzumAkustyczny 12.06.2024 03:32

  ołów i uran – i wy to łykacie tak gładko? przecież to poziom kredensu z FAKTU. polish express to szorujący po dnie tabloid. tania sensacja i pisanie na zlecenie to wszystko co tam można znaleźć. nawet jeśli historia nie jest całkowicie zmyślona, to skutecznie wprowadza w błąd, co widać po komentarzach. od śpiewania też może dojść do pęknięcia płuca, a “intensywne wapowanie” może sobie wyobrazić każdy, kto widział dzieci (również te dorosłe) nadmuchujące swoje ego, konkurujące kto zrobi większą chmurę.
  w moich czasach bawiliśmy się jojem. wiele osób z tego pokolenia do dziś ma niesprawny palec wskazujący, uszkodzone nerwy – taka cena głupiej obsesji.

  Standardowy e-papieros składa się z:

  Liquidu (e-liquid) – składającego się głównie z:

  Glikol propylenowy (PG)
  Gliceryna roślinna (VG)
  Nikotyna (opcjonalnie)
  Aromaty

  kto pchałby do wkładów jakieś metale cięzkie i pierwiastki radioaktywne. Chryste, co za idiotyzmy dla kliknięć.

 9. Katarzyna TG 12.06.2024 08:30

  @SzumAkustyczny

  Na twoim miejscu nie wypowiadałabym się tak kategorycznie w tym temacie:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7655515/

 10. Baltazar Bombka 12.06.2024 10:08

  Kiedyś dla zdrowia produkowano papierosy z filtrem z azbestu. I ja mam łykać że e-papierosy są w 100% bezpieczne. O szprychach też tak zapewniali. No ale cóż, głupich nie sieją, za to się sami wykończą sięgając po te wszystkie “bezpieczne” substancje. Plus z tego taki, że jeśli głupota jest przekazywana w genach to przynajmniej sami ograniczają swoją populację przedwcześnie odchodząc.

 11. SzumAkustyczny 12.06.2024 13:49

  nie, no nie wytrzymam. Co jest z wami, ludzie?

  @Katarzyna TG ty nawet nie czytałeś tego badania, które sam wrzuciłeś! tyle są warte te twoje komentarze pisane jak w gorączce. A to raptem kilka linijek!

  WYNIKI
  W analizach wieloczynnikowych skorygowanych o płeć, rasę/pochodzenie etniczne, wiek i poziom ubóstwa, obecne lub byłe używanie e-papierosów nie osiągnęło istotności statystycznej w związku z metalami.

  WNIOSEK
  Poziomy ołowiu we krwi oraz kadmu, baru i antymonu w moczu były podobne u uczestników, którzy używali e-papierosów i u uczestników, którzy ich nie używali.

  biedni jesteście, jak liście na wietrze

 12. Katarzyna TG 12.06.2024 14:12

  @SzumAkustyczny

  Nawet nie rozróżniasz komu odpowiadasz :))

  A teraz zapoznaj się z tym badaniem: https://ehp.niehs.nih.gov/doi/10.1289/EHP11921

  I nie krępuj się podać wniosków i w tym przypadku.

  > tyle są warte te twoje komentarze pisane jak w gorączce. A to raptem kilka linijek!

  Najgorsi są ludzie z klapkami na zwojach mózgowych skoro już wchodzisz w ad personam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.