Plazma do ochrony roślin

Opublikowano: 03.11.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1784

Roztwory specjalnych soli, aktywowanie za pomocą plazmy, zyskują bakteriobójcze właściwości, które można wykorzystać do ochrony roślin przed chorobami. Patent na to rozwiązanie uzyskali specjaliści z Gdańska i Wrocławia.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej wydał decyzję o przyznaniu patentu na wynalazek pt. „Sposób eradykacji bakteryjnych fitopatogenów”, którego autorami są naukowcy i inżynierowie z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz z Politechniki Wrocławskiej.

Jak wyjaśniają twórcy, w ich metodzie stałoprądowe wyładowanie jarzeniowe działające pod ciśnieniem atmosferycznym z pomocą plazmy aktywuje przepływające przez układ roztwory nieorganicznych soli. W ten sposób powstają tzw. roztwory postplazmowe, które działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, zależnie od organizmu, na który działają.

Zdaniem badaczy, ich urządzenie pozwala na bezpieczną, skuteczną i nieszkodliwą dla środowiska eliminację bakterii. Wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w produkcji warzyw i nasion, czy ochronie plonów rolnych i ogrodniczych.

Wcześniej, w tym roku metoda została już nagrodzona w konkursie „Eureka! DGP – Odkrywamy Polskie Wynalazki”. Po stronie gdańskiej urządzenie stworzyli: prof. dr hab. Ewa Łojkowska, dr Agata Motyka-Pomagruk, dr Wojciech Śledź oraz mgr Weronika Babińska. Natomiast na Politechnice Wrocławskiej nad pomysłem pracowali: prof. dr hab. inż. Paweł Pohl, prof. dr hab. inż. Piotr Jamróz, dr inż. Anna Dzimitrowicz.

To już trzecia w tym roku decyzja o przyznaniu patentu na wynalazek dla zespołu Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.