Platformy wiertnicze wspomagają ekosystem?

Opublikowano: 16.10.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 520

Morskie platformy wydobywcze nie cieszą się dobrą opinią. Wszyscy pamiętamy takie wydarzenia, jak olbrzymi wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Jednak najnowsze badania naukowców z Kalifornii dowodzą, że platformy wiertnicze mogą… przyczyniać się do rozkwitu ekosystemu.

Naukowcy przez pięć lat monitorowali siedem raf koralowych u wybrzeży Kalifornii oraz 16 platform wydobywczych. Ciekawość uczonych wzbudziły opowieści, jakoby ryby skupiały się wokół platform, dlatego też specjaliści chcieli się przekonać, czy zwierzęta jedynie tam przepływają czy zamieszkują platformy. Dlatego też notowali liczbę zauważonych ryb, ich wielkość i lokalizację. Dzięki temu mogli określić produktywność danego obszaru.

Z ich wyliczeń wynika, że w okolicach platform produktywność wynosi 105-887 gramów ryb na metr kwadratowy dna morskiego rocznie. To aż… 27-krotnie więcej niż produktywność monitorowanych raf koralowych. Uczeni porównali swoje wyniki z badaniami produktywności raf koralowych na całym świecie. Dowidzieli się, że produktywność platform jest większa niż jakiejkolwiek naturalnej struktury morskiej. Ta przewaga nie jest wielkim zaskoczeniem, gdyż platforma, w przeciwieństwie do rafy koralowej, obejmuje cały słup wody, od dna po powierzchnię, zatem ryby mają więcej miejsca.

Może się zatem wydawać, że stare nieczynne platformy mogą przynosić dodatkowe korzyści ekonomiczne. Niektórzy sugerują w związku z tym, by po zakończeniu wydobycia platformy pozostawiać na miejscu zamiast je usuwać. Żeby jednak określić rzeczywiste korzyści z takich działań trzeba przeprowadzić dodatkowe badania. Może się bowiem okazać, że pozostawiona platforma zwiększa ryzyko wycieku ropy i gazu lub też, że gromadzący się u jej podstawy muł i szczątki przynoszą więcej szkód niż pożytku.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: PhysOrg
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.