Plany nowego podatku, który uderzy w polski przemysł

Opublikowano: 07.06.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 597

“Koniec z dyrdymałami” miała stwierdzić na zamkniętym posiedzeniu swojej partii Angela Merkel i zapowiedziała zaostrzenie prowadzonej przez Niemcy “polityki klimatycznej”. Wśród rozważanych opcji jest pomysł przeforsowania w Brukseli przez niemiecki rząd nowego unijnego podatku dotyczącego emisji CO2. Dla opartej na węglu polskiej energetyki, która już teraz przeżywa ciężkie chwile, byłby to de facto gwóźdź do trumny. Produkowanie prądu w naszym kraju stałoby się kompletnie nieopłacalne. Wygranymi byliby natomiast niemieccy eksporterzy energii i technologii.

Politycy rządzących w Niemczech partii CDU/CSU są coraz bardziej nerwowi. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego uzyskali najgorszy wynik w historii swoich startów. Jako powód spadającej popularności podają przechodzenie elektoratu na stronę Zielonych. Rozwiązaniem problemu ma być zaostrzenie “narracji klimatycznej”, czyli przejęcie języka używanego przez Zielonych właśnie.

“Koniec z dyrdymałami” – miała oświadczyć Angela Merkel na posiedzeniu frakcji CDU/CSU w Bundestagu w ostatni wtorek i zapowiedziała “przełomowe” kroki w ochronie klimatu. Jakie dokładnie? Póki co znamy jedynie opublikowany 12-punktowy “Plan na rzecz ochrony klimatu”. Przewiduje on m.in. opodatkowanie paliwa lotniczego, całkowitą rezygnację z węgla jako paliwa do tworzenia energii elektrycznej, walkę z jednorazowymi opakowaniami, jak i rozszerzenie tych rozwiązań na poziom europejski (plan ten ma bowiem dotyczyć samych tylko Niemiec).

Dla polityków CDU/CSU to może być jednak zbyt mało, aby przekonać do siebie elektorat “Zielonych”. Dlatego rozważany jest również pomysł przeforsowania przez rząd w Berlinie na forum UE nowego podatku dotyczącego emisji CO2. Szczegóły na razie nie są znane. Wiadomo tylko tyle, że obciążenie to miałoby obowiązywać na terenie całej Wspólnoty, prawdopodobnie zastąpiłoby obowiązujący obecnie system handlu pozwoleniami na emisję, a jego celem miałoby być definitywne zniechęcenie członków UE do korzystania z węgla, jako paliwa wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej.

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście doniesień o możliwości wprowadzenia nowego “podatku od CO2” nie zaszkodzi powtórzyć. Otóż czym innym jest przejście z energetyki węglowej w odnawialną (OZE) w warunkach gospodarki rozwiniętej, posiadającej spore zasoby kapitałowe, a czym innym jest porzucenie energetyki węglowej dla odnawialnej w przypadku państwa “na dorobku”, którego możliwości finansowe są ograniczone i wiele rzeczy trzeba kupować “na kredyt”. Patrząc przez ten pryzmat siłowe zniechęcanie nas do energetyki węglowej poprzez dorzucanie coraz to nowych opłat, tak aby koszty produkcji prądu z węgla nie różniły się wiele od kosztów jego importu z zagranicy lub kosztów jego wytworzenia w OZE, spowoduje nie tylko zmniejszenie emisji CO2 i osiągnięcie przez Polskę “celów klimatycznych”. W krótkiej perspektywie czasowej może się również przyczynić do przejęcia kontroli nad bezpieczeństwem energetycznym Polski przez podmioty, które będą nam w stanie dostarczyć odpowiednią ilość taniej energii z zagranicy. Komu uda się to zrobić będzie miał zapewnione miliardowe przychody na wiele lat.

Na podstawie: Deon.pl, Cleanenergywire.org, Bloomberg.com
Zdjęcie: AnetteBjerg (CC0)
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. emigrant001 07.06.2019 16:27

  Jak już pollanda zaorają całkiem to posadzą na zaoranym polu ekologiczny las i wyborcy popisu będą zachwyceni. Można też wprowadzić limit wydychanego CO2 przez untermenschen z wyjątkiem żydów oczywiście.
  Dla myślących inaczej ważne, że jest ścieżka rowerowa do aquaparku.

 2. radical3dom 07.06.2019 16:51

  Kraje rozwijajace się, powinny naśladować kraje rozwinięte z czasów kiedy to on ebyły na dorobku, a nie to co robią teraz.

 3. radical3dom 07.06.2019 17:00

  przeciez podatek weglowy mozna obejsc spalaniem podziemnym

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.