Planeta z pierścieniami przesłania gwiazdę Tabby?

Opublikowano: 24.08.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 689

Odkryta przed kilkoma laty gwiazda KIC 8462852 – tzw. gwiazda Tabby – od razu zaczęła wzbudzać wielkie zainteresowanie. Światło gwiazdy przygasa bowiem kilkukrotnie w ciągu roku w sposób, którego astronomowie nie potrafią wyjaśnić. Pojawiły się więc najróżniejsze hipotezy, w tym i takie mówiące o istnieniu wokół gwiazdy struktury zbudowanej przez obcą cywilizację.

Teraz Mario Sucerquia i jego koledzy z kolumbijskiego Uniwersytetu w Antioquia zaproponowali inne rozwiązanie. Ich zdaniem wokół gwiazdy może krążyć planeta podobna do Saturna, która posiada pierścienie. Najpierw światło byłoby blokowane przez pierścienie, następnie przez samą planetę, a po jej przejściu na tle gwiazdy ponownie przez pierścienie. Hipoteza kolumbijskich naukowców zakłada też, że przy każdym przejściu pierścienie byłyby nachylone pod nieco innym kątem, stąd obserwowane różnice w spadkach jasności.

Na potrzeby swoich badań Sucerquia i jego zespół przeprowadzili symulację, w ramach której założyli, że planeta znajduje się w odległości 1/10 jednostki astronomicznej. Zauważyli przy tym, że w takiej odległości gwiazda wpływałaby na pierścienie, powodując ich przemieszczanie się, przez co obserwowany z Ziemi wzorzec przesłaniania gwiazdy byłby bardzo nieregularny.

Praca Kolumbijczyków nie przekonuje Keivana Stassuna z Vanderbilt University. Jego zdaniem nawet pierścienie zmieniające pozycję pod wpływem gwiazdy dawałyby regularne spadki jasności. Sucerquia jednak się nie poddaje i mówi, że mogą istnieć inne wyjaśnienia, jak np. rozpadający się właśnie księżyc. Ma zamiar przeprowadzić symulacje, by sprawdzić te przypuszczenia. “Zmiany te mogą być powodowane dynamiką pierścieni lub księżyców i mogą mieć miejsce w tak krótkim czasie, że będą obserwowane na przestrzeni zaledwie kilku lat, mówi uczony.”

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: NewScientist.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. maciek 27.08.2017 09:40

    brakuje wyobraźni astrofilom. Cały czas porównują (ten problem) do naszych – nawet nie wyobrażeń. Saturn, cywilizacja… 🙂 Albo po prostu boją się ośmieszenia i nie mogą napisać pracy np. o nieznanej strukturze zasłaniającej światło gwiazdy. Albo boją się pisania o nieznanym :O To by było straszniejsze niż krytyka ” Keivana Stassuna z Vanderbilt University.” 😀

  2. replikant3d 27.08.2017 20:35

    No cóż jakby od tego zależała twoja ,,ciepła,, i intratna posadka też byś stawał na głowie by znaleźdź ,,wiarygodne,,wyjaśnienie. Tu nie o ośmieszenie chodzi. kasa panie, kasa!

  3. maciek 28.08.2017 01:46

    gdyby od tego zależała moja praca napisałbym pracę o częstotliwości z jaką ta gwiazda przygasa. Ale co mógłbym napisać o częstotliwości gdzie mamy do czynienia z dwiema fotkami? 🙂 Oparłbym się na innych drganiach światła emitowanego przez ogromne obiekty typu gwiazda w ogromnych odległościach. Nic by z tego nie wynikało ale zarobiłbym więcej niż ten od saturna 🙂 Potem zamknąłbym się na trzy lata w takim małym pokoiku i udowodnił że mam rację, a potem jakiś inny naukowiec zgłosiłby mnie do nagrody nobla 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.