Planeta okołopodwójna w systemie 4 gwiazd

Opublikowano: 21.10.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 460

Dzięki wspólnemu wysiłkowi astronomów amatorów i profesjonalistów odkryto niezwykły system, w którym planeta okrąża gwiazdę podwójną, a całość jest okrążana przez kolejną gwiazdę podwójną. Mamy zatem do czynienia z planetą okołopodwójną w systemie czterech gwiazd.

Wstępnego odkrycia dokonali Kian Jek z San Francisco i Robert Gagliano z Cottonwood w Arizonnie, którzy uczestniczą w międzynarodowym przedsięwzięciu zorganizowanym przez Yale University. W jego ramach astronomowie-amatorzy wykorzystują witrynę Planethunters.org, na którą trafiają dane z Teleskopu Keplera. Amatorzy mogą przeglądać dane w poszukiwaniu zmian jasności gwiazd, a gdy zauważą coś ciekawego, mogą skonsultować swoje spostrzeżenia z naukowcami z Yale.

Jek i Gagliano zauważyli, że jedna z gwiazd jest regularnie przesłaniana. Odkryli w ten sposób planetę PH1, pierwszą planetę znalezioną dzięki witrynie Planethunters.org. Astronomowie z Yale University, chcąc potwierdzić odkrycie, wykorzystali teleskop Keck na Hawajach. Stwierdzili, że PH1 to gazowy gigant o średnicy 6,2 raza większej od średnicy Ziemi. Jest zatem nieco większa od Neptuna. Co 20 dni obiega ona gwiazdę podwójną, w skład której wchodzą gwiazdy o masach wynoszących 1,5 i 0,41 nas Słońca.

Okazało się jednak, że poza orbitą planety, w odległości około 1000 jednostek astronomicznych znajduje się kolejna gwiazda podwójna, która obiega planetę PH1 i jej gwiazdę.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Yale University
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. edek 21.10.2012 22:47

    Nieźle to musi wyglądać na powierzchni którejś z planet tego układu…
    Ciekawe czy są tam planety skaliste? Chociaż właściwie na 95%. Planety są dużo bardziej powszechne niż się astronomom jeszcze 20 lat temu wydawało. Jest np. ich pełno w obłokach Oorta wokół gwiazd, a także w przestrzeni międzygwiezdnej, a nawet międzygalaktycznej.

  2. edek 21.10.2012 22:50

    Wracając do tych astronomów sprzed 20 lat. Powszechne były opinie, że planety nie mogą występować w układach podwójnych gwiazd, wokół białych karłów. Okazało się, że tu i tu odkrywane są planety. Choć na życie raczej trudno liczyć w takich systemach. Przynajmniej wysokorozwinięte.

  3. Pooky 22.10.2012 01:01

    “Życie wysokorozwinięte” to bardzo relatywne określenie. Ludzie zarówno są jak i nie są “wysoko rozwinięci” – zależy od punktu widzenia 🙂

  4. edek 22.10.2012 13:13

    Miałem na myśli coś powyżej bakterii i pierwotniaków 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.