Płaca nauczyciela zależna od efektów pracy?

Opublikowano: 27.06.2020 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 669

Zamiast dodatku stażowego wysoki dodatek za efekty pracy nauczyciela. Taki w pomysł na reformę wynagrodzeń pedagogów mają samorządowcy – informuje Prawo.pl. Eksperci pytani przez portal o opinię, postulują m.in. powiązanie zasadniczego wynagrodzenia ze średnią krajową.

„Wynagrodzenia nauczycieli powinny wzrosnąć do poziomu średniej krajowej i być sukcesywnie podwyższane wraz z jej wzrostem” – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. „W dalszej kolejności powinno się jakąś jego część powiązać z efektami pracy – miałoby to zastąpić dodatki, które po pierwsze – częściowo są reliktami poprzedniego systemu, po drugie – niespecjalnie się sprawdzają” – tłumaczy Wójcik w wypowiedzi dla Prawo.pl.

Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, podkreśla, że system wynagradzania nauczycieli wymaga zmian, bo pedagodzy zarabiają zbyt mało, a kwestię ich zarobków mocno zaciemnia nazbyt skomplikowany system dodatków i wyliczania średniej.

„Jako związek postulujemy powiązanie zasadniczego wynagrodzenia ze średnią krajową. Wnieśliśmy też do Sejmu projekt ustawy, która zakłada finansowanie pensji nauczycieli z dotacji, co, naszym zdaniem, polepszyłoby sytuację pedagogów, bo nie musieliby polegać w tej kwestii na samorządach lokalnych” – mówi Krzysztof Baszczyński.

Marek Pleśniar, dyrektor Biura Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty podkreśla, że nie da się łatwo zmierzyć efektów pracy pedagogów. „Zwłaszcza, że nie wchodziłyby tu w grę takie proste rozwiązania, jak powiązanie efektywności z wynikami testów, bo przecież już na pierwszy rzut oka łatwo zauważyć, że wielu nauczycieli w ogóle nie ma do czynienia z żadną formą egzaminów zewnętrznych” – tłumaczy Pleśniar.

Zdjęcie: Wikimedia Images (CC0)
Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: CentrumPrasowe.PAP.ppl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 27.06.2020 11:54

    Proponuję powiązanie wynagrodzenia polityków z efektami ich “pracy”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.