Płaca minimalna wzrośnie w 2017 r. do 1979 zł

Opublikowano: 21.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 823

Przedstawicielom związków zawodowych, którzy zasiadają w Radzie Dialogu Społecznego udało się wywalczyć podniesienie płacy minimalnej o 6,5 proc. w przyszłym roku. Podwyżki dostaną również pracownicy budżetówki. Nieznacznie więcej – emeryci i renciści.

Płaca minimalna w Polsce w 2016 roku wynosi 1850 zł. To zaledwie 418 euro. Wyższe stawki obowiązują nie tylko w bogatych krajach jak Niemcy (w przeliczeniu ze stawki godzinowej – 1488 euro), Holandia (1500 euro) czy Francja (1458 euro) ale również w państwach, które borykają się od prawie dekady z kryzysem gospodarczym. Pracownicy w Portugalii mogą liczyć na co najmniej 589 euro, a Hiszpanie – 787 euro. Przeciwni podwyższaniu płacy minimalnej są za każdym razem organizacje zrzeszające przedsiębiorców, którzy co roku straszą, że przez wyższe płace zwiększy się bezrobocie. Nic takiego oczywiście nie ma miejsca.

W 2017 r. polski pracownik zatrudniony na pełen etat będzie mógł liczyć na minimum 1979 zł brutto. Związkowcy argumentowali, że w Polsce mieliśmy wzrost PKB, a zatem ludzie pracy muszą dostać więcej z bogactwa, które wypracowuje na co dzień. W górę pójdą również płace w budżetówce (o 10,9 proc.), gdzie podwyżek nie było od czasu pierwszej kadencji rządów Platformy Obywatelskiej. Według Rady Dialogu Społecznego płace w gospodarce narodowej w 2017 roku mają wzrosnąć o ok. 5,7 proc.

Większe kwoty w przyszłym roku będą spływać również na konta osób pobierających emerytury i renty. Oprócz podniesienia tych świadczeń o wskaźnik inflacyjny przedstawiciele tych grup mają dostać coś jeszcze. Nie wiadomo jednak, ile dokładnie. Związkowcy apelują aby waloryzacja emerytur i rent była powiązana automatycznie ze wzrostem PKB. Trwają negocjacje w tej sprawie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Strangersama 21.05.2016 11:21

    Super… razem z tą podwyżką wzrośnie ZUS dla własnej działalności. Jakby jedno z drugim miało jakiś związek.

  2. adambiernacki 21.05.2016 12:36

    Psiepsiembiorcy hehe i co ta ziemia i ten lud do nich należy? Nie. Polak ma dostawać wynagrodzenie za pracę a obecnie nie dostaje. 1400 złotóweniek to nie jest wynagrodzenie za pracę to jest jedynie jałmużna potrzebna do opłacenia haraczy i kupienia ziemniaków na cały miesiąc(a i to wątpliwe). Zapewniająca niewolnika żywego do wykonywania pracy. Psiepsiembiorcy niech się rzucają na winnych a nie na ludzi, którzy mają święte prawo żyć godnie i żaden psiepsiembiorca nie ma prawa im tego zabraniać. 1400 złotóweniek? Góra 4 godziny 5 dni w tygodniu mozna za to wykonywać pracę. Zresztą 4 godziny pracy dziennie w zupełności wystarczą w wielu branżach a 8 jest przeżytkiem i patologią. Niepomiernie wnerwia mnie bezczelna chciwość i brak ludzkich odruchów u takich psiepsiembiorcuff. Idź wywalcz sobie mniejsze podatki!

  3. Strangersama 22.05.2016 12:13

    Źle mnie zrozumiałeś. Nie chodziło mi o pracodawców a o samozatrudnionych, którzy ZUS płacą sami za siebie. Płaca minimalna nijak się ma do ich przychodów a z każdą podwyżką rośnie im ZUS. Bo tak mówi ustawa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.