Płaca minimalna będzie inna w każdym powiecie?

Opublikowano: 03.12.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 306

Ministerstwo Rozwoju wpadło na pomysł, by minimalne wynagrodzenie mogło być w biedniejszych regionach niższe od zatwierdzanego przez rząd.

Na razie płaca minimalna dla całego kraju ustalana jest na kolejny rok przez rząd, po konsultacjach ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. W 2017 r. wyniesie 2 tys. zł. Według pomysłu, który pojawił się w resorcie rozwoju, istniejące już wojewódzkie komisje dialogu społecznego mogłyby tę najniższą pensję lokalnie obniżać. Taka korekta w dół byłaby możliwa, gdyby zgodzili się na to związkowcy, pracodawcy i przedstawiciele rządu oraz samorządu. Mogłaby obowiązywać albo w całym województwie, albo w wybranych powiatach czy gminach.

Koncepcja ta miałaby zostać wpisana do jednej z ustaw towarzyszących pakietowi „Konstytucja dla biznesu”. Prace nad nim trwają w rządowych gabinetach. Urzędnicy nie chcą jednak zdradzać szczegółów czy konkretnych rozwiązań ani tego, kiedy propozycja będzie gotowa.

Pomysł lokalnego obniżania minimalnego wynagrodzenia podoba się pracodawcom. Umożliwi im w biedniejszych regionach jeszcze większe wykorzystanie pracowników, którzy, często ze względu na wysokie bezrobocie, muszą tam przystać na płacowy dyktat pracodawcy.

Autorstwo: TJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rumcajs
Użytkownik
rumcajs

Raczej to nie przejdzie, bo “kaczor” nie jest idiota…Chyba że jest, bo ta niższa płaca objęła by te regiony Polski, gdzie ma, a wtedy należałoby pisać, że miał, najwieksze poparcie. Jak widac, nie którzy “mynystrowie” w tym rzadzie niczym nie róznia sie o PO-wskich… Pan mynyster nie zauważa, że nizsza płaca, to mniejsze wpływy z podatków, to zatwierdzanie zapóźnień rozwojowych takich terenów, że kasa potrzebna na 500+, i na jego podwyzke “wynagrodzenia”. Pisze w nawiasie, bo temu panu powinno sie odejmowac kase, a nie “wynagradzac” za tak kretyńskie pomysły..

Stasiu26
Użytkownik
Stasiu26

Jest to pomysł na stworzenie ‘rajów podatkowych’ (czy może ‘rajów pracowniczych’) wewnątrz kraju. Państwo w Państwie. Chciałbym zobaczyć analizę jak to wpłynie na rozkład zatrudnienia i gospodarkę. Prawdopodobnie zwiększy się znacznie zatrudnienie w biedniejszych rejonach i wpływy do budżetów biedniejszych powiatów. Jeśli to tylko to, to oprócz wyrównania wpływów do poszczególnych powiatów, suma wpływów spadnie. Ale jeśli spowoduje to spadek zatrudnienia w czarnej strefie i ogólny wzrost zatrudnienia / rozwój firm, to może dać ciekawe rezultaty.

Wstępnie chciałbym zobaczyć projekt i długoterminową analizę skutków jego wprowadzenia. Jak na razie to bajki jakich wiele już słyszeliśmy.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Zabawa ludźmi trwa w najlepsze widzę.

Fenix
Użytkownik
Fenix

I tak myślę że najwyższy czas podzielić posłów z Polski A z wyższym uposażeniem i posłów Polski B obniżyć im uposażenie .
Pierwszych w kolejce, z ministerstwa niedorozwoju,podzielić na A i B .
Zasada ; to co chcesz dać innym, daj sobie !

Fenix
Użytkownik
Fenix

@Stasiu26 ” Umożliwi im w biedniejszych regionach jeszcze większe wykorzystanie pracowników, którzy, często ze względu na wysokie bezrobocie, muszą tam przystać na płacowy dyktat pracodawcy.” Komu służy nędza ? Czy nędzna płaca za pracę ? Dyktat pracodawcy dalej ma się dobrze , nie rozwiązuje problemu nędzy! Pracodawca dający pracę przez wyzysk niewolników. Zawsze pytam o płacę maksymalną dochodu , by poniżej wyrównywać z powyżej . Nie z powyżej wyzyskać poniżonych .

Fenix
Użytkownik
Fenix

I dziwią się pOsły ze zachód traktuje nas jak niewolników ? Tak samo w kraju traktują nas ministrowie ” rozwoju ” , tzn. zastoju !

Stasiu26
Użytkownik
Stasiu26

@Fenix
Widzę, że kogoś cytujesz “jeszcze większe wykorzystanie pracowników, którzy, często ze względu na wysokie bezrobocie, muszą tam przystać na płacowy dyktat pracodawcy.”
No i właśnie tego wysokiego bezrobocia nie będzie. Będą za to pieniądze na rozbudowę infrastruktury dla bardziej zaawansowanego przemysłu.

Piszesz też o wyzysku niewolników przez tyranów. Czemu sam nie zostaniesz pracodawcą ? Wystarczy żebyś zaczął coś robić dla ludzi wokół siebie, pokazał nam, że to działa, jak to zrobić, a inni zaczną Cię naśladować. Szacunek, że cokolwiek w ogóle robisz, ale wygórowane ambicje i próba zmiany świata przez fora internetowe prędzej doprowadzi Cię do szaleństwa niż zmieni życie kogoś na lepsze.

robi1906
Użytkownik

Stasiu26
czepiasz się osoby nieodpowiedniej, Feniks ma swoją fazę,
ale jeśli chcesz się kogoś czepiać, to czep sie mnie.
chętnie podyskutuję o gospodarce z kimś kto coś o tym wie.

Czym jest brak pieniądza na rynku?,
(w państwie), jeśli jest mało pieniądza, to rodzi się bieda i bezrobocie,
zgadzasz się z tym, czy nie?,
jeśli się zgadzasz, to już wiesz prawie wszystko.

A jeśli temu zaprzeczasz, to stoisz po stronie lichwy.
Prosta piłka, albo jesteś za, albo przeciw.
Nie ma innej drogi.
Dlatego tam, gdzie pieniądz nie służy państwu,
to służy jego wrogom i stąd masz wszelakie kryzysy.

Proste, czy chcesz dyskutować?.

robi1906
Użytkownik

atos
oczywiście, że tak, masz inne rozwiązanie?.