PKP Cargo wyrzuciła w błoto 445 milionów zł

Opublikowano: 04.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3459

PKP Cargo wyrzuciła w błoto 445 milionów PLN kupując spółkę czeskiego oligarchy? Może warto, aby sprawą zainteresowała się opinia publiczna?

Przypomnijmy – pod koniec 2014 roku nadzorowane przez wychowanków Leszka Balcerowicza PKP Cargo postanowiło odkupić od Zdenka Bakaly (czeskiego oligarchy, dobrego przyjaciela Jana Kulczyka) spółkę AWT zajmującą się transportem kolejowym. Wyłożono na ten cel aż 445 mln zł. Pod względem biznesowym transakcja ta okazała się być jednak chybiona. AWT bardzo szybko stał się gigantycznym obciążeniem dla Grupy PKP Cargo. W pierwszym półroczu br. polski przewoźnik towarowy zaliczył z tego powodu stratę w wysokości -195 mln zł!

Przypomnijmy – największym udziałowcem spółki PKP Cargo jest państwowe PKP S.A. Pod koniec 2014 roku, kiedy PKP Cargo kupowało od czeskiego oligarchy Zdenka Bakaly (dobry kumpel Jana Kulczyka) spółkę kolejową spółkę AWT, prezesem PKP S.A. był Jakub Karnowski.

Karnowski to wychowanek Leszka Balcerowicza. Razem z Ryszardem Petru w latach 1990. nosili za Balcerowiczem teczki. Karnowski pełnił również funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PKP Cargo.

Co ciekawe – transakcja nabycia od czeskiego oligarchy pakietu kontrolnego nad AWT od samego początku budziła kontrowersje. Analitycy Domu Maklerskiego PKO BP już w lutym 2015 roku wyrażali obawy czy pomysł nabycia czeskiego przewoźnika jest aby na pewno zasadny: “Przejęcie AWT uważamy za dość ryzykowny ruch. Główne ryzyka to trudny główny partner biznesowy, stara flota, trudny rynek ze spadającymi cenami i według naszych założeń niewielki wpływ na generowanie gotówki przez grupę”.

Pomimo tego podjęto decyzję, aby za 445 mln zł kupić AWT. Zdenek Bakala wziął kasę i czmychnął do Szwajcarii. Szybko okazało się, że była to jedna z gorszych decyzji biznesowych w historii PKP Cargo. Tuż po zrealizowaniu transakcji, główny klient spółki AWT, czyli czeskie kopalnie OKD, ogłosił upadłość. AWT zamiast węgla zaczęły wozić powietrze, co automatycznie wpłynęło na koszty całej Grupy PKP Cargo. Później stwierdzono, że udział AWT w pracy przewozowej całej Grupy PKP Cargo wynosi zaledwie 8 proc., z kolei udział czeskiej spółki w kosztach całej grupy waha się (w zależności od kategorii kosztów) od 14 do nawet 52 proc.!

Efekt decyzji o zakupie od kumpla Kulczyka spółki AWT jest taki, że PKP Cargo po pierwszym półroczu tego roku zanotowało stratę w wysokości -195 mln zł, a kurs akcji na giełdzie w Warszawie poleciał w ciągu roku o 50 proc. w dół…

Na podstawie: GF24.pl, Monsieurb.neon24.pl, Rynek-kolejowy.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. nemoein 04.10.2016 11:48

  Firma państwowa = defraudacja – Nic nowego

 2. skyhigh 04.10.2016 11:52

  czyli ile mojej kasy zabranej w podatkach poszło na ten deal?
  Proszę o rozliczenie!
  aha, i następnym razem prosze mnie pytac czy sie zgadzam na cos takiego…!

 3. nemoein 04.10.2016 14:01

  @skyhigh widzisz, dopóki są firmy państwowe (lub takie które nie są rentowne, ale państwo im dopłaca z podatków) dopóty będą takie afery! Na wolnym rynku PKP cargo by zbankrutowała i do owej operacji nigdy by nie doszło, a jeśli nawet to nie odbywało by się to kosztem Twoich pieniędzy, tylko zarobionych uczciwie, a nie zabranych siłą z podatków!

  Odpowiadając na drugie pytanie – załóżmy że 700 mln rocznie 700 mln/36 mln Polaków wychodzi jakieś 20 zł na każdego członka rodziny! Czy na wolnym rynku dołożył byś się tyle do źle zarządzanej firmy?

 4. skyhigh 04.10.2016 15:31

  @nemoein, kupili to dlatego, bo żaden prywatny inwestor by tego nie kupił, Zdenek z Jankiem podzielili sie kasiurą, ktoś tam z ministerstwa też sie obłowił i tyle, karawana jedzie dalej,
  nie ma kontroli społeczeństwa na ich pieniędzmi to robią co chcą i o to chodzi…

 5. nemoein 04.10.2016 17:21

  Doświadczenie z innych krajów doskonale pokazuje że firmy państwowe niezależnie w jakim systemie prawnym czy gospodarczym są prowadzone znacznie gorzej od ich prywatnych odpowiedników – jeśli takowe istnieją, zgodzę się że musi być surowe i konsekwentne prawo zarówno w systemie socjalistycznym jak i kapitalistycznym.

 6. Fenix 05.10.2016 10:50

  Podsumowując w czym tkwi błąd, ze im udaje się kraść, bez konsekwencji prawnych ? To ze cudze pieniądze ( podatników bo państwowe) można sprzeniewierzyć ? Gdy chodzi o moje pieniądze , nie można ! Wtedy kredyt odnawialny jest najlepszym lekarstwem , operujesz swoim dochodem nie cudzym i pożyczką by zrobić interes sam ,lub z innymi . Interes nie wypalił ,odpowiadasz spłatą pożyczki sam, lub z innymi . Nie ma cudzych interesów są zawsze moje własne , za moje pieniądze pożyczone sobie , z mojego udziału kredytu odnawialnego jest automatycznie spłacana pożyczka .

 7. realista 05.10.2016 11:14

  coś ty sobie znowu uroiła? jaki znowu kredyt odnawialny?… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.