PKB to nie wszystko

Opublikowano: 23.11.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 661

OECD postuluje, aby polityka krajów rozwijających się i wschodzących w znacznie większym stopniu uwzględniała wartości i rozwiązania wspólnotowe, egalitarne i prospołeczne.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w swym nowym opracowaniu nt. perspektyw rozwoju spójności społecznej w świecie, stwierdza, że choć w ostatnim dziesięcioleciu wzrost produkcji w krajach rozwijających się i wschodzących wyprzedzał znacznie średnie tempo wzrostu w krajach OECD, to jednak sondaże wskazują, że poziom zadowolenia z życia nie poprawił się w sposób znaczący – informuje Polska Agencja Prasowa. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wg OECD fakt, iż ludność tych krajów w bardzo nierównomierny sposób korzysta ze wzrostu gospodarczego. Dodatkowym problemem jest trwałe wysokie bezrobocie wśród osób młodych, co rodzi konflikty międzygeneracyjne i podważa spójność społeczną.

Zdaniem ekspertów OECD, nadszedł czas, aby kraje rozwijające się i wschodzące wykorzystały wzrost gospodarczy do celów wykraczających poza perspektywę indywidualnego bogacenia się stosunkowo nielicznych jednostek i grup. Organizacja uważa, że nacisk należy położyć na rozwój bardziej egalitarny – poprawę kondycji ekonomicznej ogółu społeczeństwa, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój demokracji i partycypacji.

Jako konkretne rozwiązania proponowane w raporcie są m.in. inwestycje w poprawę opieki zdrowotnej, edukacji, opieki społecznej i innych usług społecznych. Raport wzywa rządy także do weryfikacji polityki i zapewnienia wszystkim obywatelom głosu, poprzez wspieranie udziału społeczeństwa obywatelskiego i umacnianie demokracji.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.