PKB może być ekonomicznym kłamstwem!

Opublikowano: 23.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2105

PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto, którym operują nasi najbardziej eksponowani ekonomiści zarówno rządowi jak i z wyższych uczelni ekonomicznych, może być jedną wielką mistyfikacją!

Ministerstwo Finansów przekazało oficjalną wykładnię, z której wynika jednoznacznie, że dochody ponadnarodowych korporacji finansowych, zagranicznych koncernów przemysłowych, obcych hipermarketów, zagranicznych banków, niepolskich właścicieli niektórych mediów, a nawet dystrybutorów rosyjskiego gazu i arabskiej ropy naftowej tworzą polski produkt krajowy brutto!

Zatem firma X mimo faktu, że ponad 90% zmontowanych w Polsce samochodów wysyła na eksport, a Polska nie mając akcji tej firmy nie uczestniczy w podziale dywidendy, jest według GUS firmą dającą dochód naszemu krajowi, a nie Włochom i Amerykanom. Zyski ze sprzedaży aut marki Skoda tylko w znikomej części pozostają w naszym kraju. Nie przeszkadza to jednak naszym ekonomistom wliczać cały przychód tej firmy do polskiego Produktu Krajowego Brutto!

Gdy Gazprom sprzeda swój gaz w Polsce, to pomimo, że jego dochód wcale w naszym kraju nie pozostaje, będzie stanowił… element naszego PKB! Podobnie jest z globalnymi koncernami naftowymi, posiadającymi wielkie sieci stacji benzynowych w Polsce i transferującymi swoje dochody poza granice naszego państwa. W ich wypadku GUS również wlicza ich dochód do naszego PKB.

Największym absurdem są obce banki. Wystarczy, że są zarejestrowane w Polsce rok, a już GUS wlicza ich obroty do naszego PKB!

Potwierdza to pierwsza strona odpowiedzi Ministerstwa Finansów RP na interpelację posła Józefa Brynkusa:

Wliczanie eksportu (pomniejszonego o import) dokonywanego przez obce firmy do naszego PKB, oznacza, że im większy dochód z eksportu płynie za granicę (czyli poza Polskę) tym bardziej wzrasta polskie PKB według Głównego Urzędu Statystycznego!

Z logicznego punktu widzenia Produkt Krajowy Brutto, stanowi tylko i wyłącznie to, co jest wytwarzane przez dany kraj w tym wypadku Polskę, a dochód narodowy, to jest tylko i wyłącznie dochód Rzeczpospolitej, a nie suma wszystkich dochodów, które wyciskają jak z gąbki obce koncerny i korporacje finansowe, transferując potem zyski do banków Szwajcarii, USA, Niemiec, Włoch, Francji itd.

Politycy chełpią się wskaźnikiem wzrostu gospodarczego, który może mieć w istocie niewielki wpływ na polepszenie sytuacji w Polsce.

Najważniejszym narzędziem w gospodarce jest emisja pieniądza, czyli podaż/ilość pieniądza w gospodarce.

To ten parametr decyduje czy w gospodarce, w danej branży jest stabilizacja zakupów towarów czy zastój lub zapaść. To ten parametr decyduje o wzroście wynagrodzeń w gospodarce i zyskach polskich firm. Aby całkowicie kontrolować ilość pieniądza w gospodarce, bank NBP musiałby mieć pełną możliwość emisji złotówki i przekazywać pieniądz rządowi lub bezpośrednio do gospodarki.

Nie może tego czynić, ponieważ zabrania mu Konstytucja i Unia Europejska!

Takie „cuda” może czynić tylko kilka banków na świecie.

Aby rząd uzyskał pieniądze na pokrycie deficytu budżetowego, musi brać kredyty od finansjery lub sprzedawać obligacje inwestorom. Jeżeli te pieniądze pochodziłyby z emisji pieniądza, Polska nie miałaby długu. Miliardy dolarów z obsługi zadłużenia inwestowane byłyby w Polsce.

Tak wygląda zakłamany świat polityków i ekonomistów.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. emigrant001 23.02.2020 19:03

    Innym miernikiem jest PNB, pewnie liczony błędnie i trudno znaleźć dane. Absurdem jest wliczanie wydatków rządowych do PKB choćby takich jak 500+

  2. polach 23.02.2020 22:38

    Cały system to lichwa dług i absurd..

  3. janpol 25.02.2020 00:59

    Nie może tylko jest. O niczym nie informuje służy tylko do zaciemniania statystyk. Wielokrotnie już pisałem, że “głupi i prosty” indeks Big Maca jest lepszym wskaźnikiem gdzie jest gospodarka prl-bis niż ten cały PKB.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.