Pismo od adwokata „Klubu Wolnych Mediów”

Opublikowano: 01.11.2021 | Kategorie: Komunikaty

Liczba wyświetleń: 2376

Szanowny Panie Maurycy,

na prośbę władz spółki Niezależne Polskie Media sp. z o.o. poniżej przekazuję odpowiedź na Pana maila z dn. 20.10.2021 r.

Tworząc markę “Klub Wolnych Mediów” nie mieliśmy świadomości istnienia portalu o nazwie “Wolne Media”. Jednocześnie analizując potencjalne nazwy dla inicjatywy, które mogłyby integrować ponad pół miliona subskrybentów telewizji internetowej wRealu24 oraz tworzonej platformy BanBye, weryfikowaliśmy które ze znaków towarowych zostały już zarejestrowane w Urzędzie Patentowym RP. Niestety nie mogliśmy wybrać nazwy nawiązującej to “niezależnych mediów”, gdyż od 2010 r. w UP RP zarejestrowany jest znak słowno-graficzny “Fundacja Niezależne Media”. Nazwanie inicjatywy “Klubem Niezależnych Mediów” pociągnęłoby za sobą roszczenia fundacji związanej z redaktorem Sakiewiczem.

Okoliczność, że nazwa “Klub Wolnych Mediów” nie wprowadza w błąd i odróżnia się dostatecznie od innych znaków słownych lub słowno-graficznych była badana przez Urząd Patentowy RP. Urząd ten nie miał wątpliwości i udzielił spółce Niezależne Polskie Media sp. z o.o. prawa ochronnego na znak towarowy “Klub Wolnych Mediów”. Prawo ochronne zostało udzielone w następujących sekcjach tzw. klasyfikacji nicejskiej:
36 : Usługi finansowe
41 : Edukacja; Działalność sportowa i kulturalna
42 : Usługi naukowe i technologiczne oraz związane z nimi badania i projektowanie; Projektowanie i rozwój komputerowego sprzętu i oprogramowania
45 : Usługi osobiste i społeczne świadczone przez inne osoby w celu zaspokojenia potrzeb jednostek.

Co istotne – w okresie sprzeciwowym żaden podmiot nie zgłosił zastrzeżeń co do zgłaszanego przez spółkę znaku towarowego.
Jeśli Pana zdaniem nazwa “Klub Wolnych Mediów” wprowadza w błąd użytkowników Pana portalu – sugerujemy jasne komunikowanie przez Pana tego faktu użytkownikom Pana portalu.
Od stycznia 2021 r. nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek korespondencji listownej lub mailowej, z której wynikałoby że wolą darczyńców byłoby wspieranie portalu Wolne Media, a nie serwisu streamingowego w którego tworzenie zaangażowane są osoby związane z telewizją internetową wRealu24. Sympatycy Klubu Wolnych Mediów wiedzą, że jest to inicjatywa za którą stoją osoby związane z telewizją wRealu24 w tym red. Marcin Rola, a nie portal wolne-media.net.
Sama inicjatywa Klub Wolnych Mediów, po uruchomieniu platformy BanBye, będzie sukcesywnie ograniczana i zastępowana inicjatywami związanymi z fundraisingiem przy użyciu znaku towarowego BanBay chronionego na terenie całej UE.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – zachęcamy do kontaktu. W przyszłości zachęcamy również do rejestracji na portalu BanBye.

z ukłonami
Adwokat Tomasz Piotr Chudzinski
Niezależne Polskie Media sp. z o.o.

Odpowiedź „Wolnych Mediów”

Tytuł prasowy „Wolnych Mediów” został wiele lat temu zarejestrowany w sądzie rejestrowym zgodnie z obowiązującym prawem prasowym. Urząd Patentowy najwyraźniej nie sprawdził tego faktu. Wydaje mi się nieprawdopodobne, że inicjatorzy „Klubu Wolnych Mediów” nie sprawdzili dostępności zakupu domeny wolnemedia.pl (dowiedzieliby się o istnieniu „Wolnych Mediów”) i kupili inną, mniej atrakcyjną domenę. Dziwne jest też, że na 10 lat zastrzegają nazwę w urzędzie patentowym a w piśmie piszą: „inicjatywa Klub Wolnych Mediów, po uruchomieniu platformy BanBye, będzie sukcesywnie ograniczana i zastępowana inicjatywami związanymi z fundraisingiem przy użyciu znaku towarowego BanBay”. Dlaczego od razu nie założyli „Klubu BanBye” lub „Klubu wRealu24”? Na szczęście istnieje coś takiego jak prawna ochrona niezarejestrowanych znaków towarowych i przepisy o nieuczciwej konkurencji. Na ich miejscu próbowałbym się dogadać. To oni powinni jasno informować swoich użytkowników, że nie mają związku z portalem „Wolne Media” i publicznie przeprosić za zbieżność nazw, a nie na odwrót. Ewentualnie podjąć współpracę, na której nasz portal by zyskał, a oni zapobiegliby utracie swojego dobrego imienia. Ciekawe, czy zastanawiali się nad konsekwencjami wizerunkowymi – co pomyślą darczyńcy „Klubu Wolnych Mediów” i widzowie ich telewizji, gdy to odkryją.

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 14 , średnia ocena wartości wpisu: 4,57 na 5 możliwych)
Loading...

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Fenix 03.11.2021 06:40

  Ciekawe dlaczego nie wybrali nazwy ” Klub w Realu 24 ” tak bezkonfliktowy. A tu świadomie plagiat! Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę , mecenasie.

 2. Foxi 03.11.2021 06:42

  Robią co chcą bo kto im zabroni w państwie teoretycznym? Myślę że to jeden z przejawów postępowego postępu i nowego ładu itp.

 3. Fenix 04.11.2021 07:12

  Maurycy z twojej ciężkiej pracy przez lata na dobry wizerunek Wolne Media i twoim kosztem , inni chcą się szybko wzbogacić perfidnie.

 4. Komzar 05.11.2021 20:29

  Właśnie, dlaczego nie udaje się współpraca?

 5. Admin WM 06.11.2021 08:16

  Z mojej strony jest możliwość współpracy, ale z ich strony brak jakichkolwiek oznak chęci rozwiązania problemu wizerunkowego, który może obrócić się przeciwko nim. Współpraca jest możliwa, gdy szanuje się innych i nie traktuje z pozycji siły (np. „My jesteśmy dużym medium i mamy prawnika, a ty masz taki malutki portalik, że nawet nie mieliśmy czasu sprawdzić w Google, czy istnieje”). Ludzie nie lubią, gdy inni się pod kogoś podszywają, zwłaszcza dla kasy. Prędzej czy później ich darczyńcy i widzowie zorientują się ws. zawłaszczenia nazwy i wRealu24 straci twarz. Mam nadzieję, że przemyślą sprawę i zmienią postawę. W sporze Goliata z Dawidem, tłum raczej kibicuje Dawidowi.

 6. XXIRapax 17.11.2021 14:55

  Klub Wolnych Mediów tak, ale Klub Niezależnych Mediów już nie, bo Sakiewicz…
  To się tą wolnością i niezależnością wykazali, że Ho! Ho!

 7. Dandi1981 21.11.2021 11:48

  Jezeli liczysz na jakies zadosc uczynienie z ich strony to mozesz zapomniec , jeszcze domagaja sie abys reklamowal ich portal za darmo tlumaczac systuacje co wlasnie czynisz, pozostaje jedynie droga sadowa

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.