PiS chce podwyższyć akcyzę na alkohol o 10%

Opublikowano: 15.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 574

Nie udało się tego zrobić bez rozgłosu. Rząd próbował po cichu przepchnąć projekt ustawy zakładającej podwyżkę akcyzy na alkohol. O tym, że podatek ma wzrosnąć mówiło się już od dłuższego czasu, jednak w ostatniej chwili okazało się, że podwyżka ma być trzykrotnie wyższa niż pierwotnie zakładano.

Już niebawem ceny wódki, piwa, wina i papierosów gwałtownie pójdą w górę. Przedstawiciele branży spirytusowej biją na trwogę, bo nie ma żadnych wątpliwości, że wzrost akcyzy będą musieli przerzucić na klientów.

Projekt zyskał już akceptacje Rady Ministrów w trybie obiegowym. Niebawem trafi pod głosowanie do Sejmu. Według pomysłu wzrosnąć na akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe. W następnych latach dochody budżetu państwa zwiększą się o blisko 1,7 miliarda złotych.

W perspektywie 10-letniej zagwarantuje to przychód w wysokości 16 987 mln zł. Tak przynajmniej uważa strona rządowa. W rzeczywistości wpływy mogą okazać się mniejsze, bo wielu obywateli może, z pobudek oszczędnościowych zredukować ilość kupowanych używek.

Początkowo mówiło się o tym, że akcyza ma wzrosnąć o 3 proc. Ostatecznie będzie to jednak wzrost 10 proc.

Jak zmienią się ceny? Pół litra wódki będzie droższe o 1,4 zł, paczka papierosów o 1,02 zł, a 50 gram tytoniu – o 1,69 zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mike
Użytkownik
mike

przynajmniej zadbają o zdrowie obywateli ;)

hashi
Użytkownik
hashi

No i 500 + wraca z powrotem do skarbu. Od stycznia szereg nowych danin, gotowanie żaby trwa w najlepsze już nie wyskoczy.

smerf
Użytkownik
smerf

S….stwo!

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ