PiS chce podwyższyć akcyzę na alkohol o 10%

Opublikowano: 15.11.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1492

Nie udało się tego zrobić bez rozgłosu. Rząd próbował po cichu przepchnąć projekt ustawy zakładającej podwyżkę akcyzy na alkohol. O tym, że podatek ma wzrosnąć mówiło się już od dłuższego czasu, jednak w ostatniej chwili okazało się, że podwyżka ma być trzykrotnie wyższa niż pierwotnie zakładano.

Już niebawem ceny wódki, piwa, wina i papierosów gwałtownie pójdą w górę. Przedstawiciele branży spirytusowej biją na trwogę, bo nie ma żadnych wątpliwości, że wzrost akcyzy będą musieli przerzucić na klientów.

Projekt zyskał już akceptacje Rady Ministrów w trybie obiegowym. Niebawem trafi pod głosowanie do Sejmu. Według pomysłu wzrosnąć na akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe. W następnych latach dochody budżetu państwa zwiększą się o blisko 1,7 miliarda złotych.

W perspektywie 10-letniej zagwarantuje to przychód w wysokości 16 987 mln zł. Tak przynajmniej uważa strona rządowa. W rzeczywistości wpływy mogą okazać się mniejsze, bo wielu obywateli może, z pobudek oszczędnościowych zredukować ilość kupowanych używek.

Początkowo mówiło się o tym, że akcyza ma wzrosnąć o 3 proc. Ostatecznie będzie to jednak wzrost 10 proc.

Jak zmienią się ceny? Pół litra wódki będzie droższe o 1,4 zł, paczka papierosów o 1,02 zł, a 50 gram tytoniu – o 1,69 zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. mike 15.11.2019 12:06

    przynajmniej zadbają o zdrowie obywateli 😉

  2. hashi 15.11.2019 16:28

    No i 500 + wraca z powrotem do skarbu. Od stycznia szereg nowych danin, gotowanie żaby trwa w najlepsze już nie wyskoczy.

  3. smerf 16.11.2019 01:21

    S….stwo!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.