PiS zagłosuje za trzecim progiem podatkowym

Opublikowano: 24.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1970

Przychody z tego podatku mają dać budżetowi ponad dwa miliardy złotych. Pomysł na zwiększenie fiskalnego obciążenia osób osiągających najwyższe dochody wykiełkował podczas tegorocznego protestu niepełnosprawnych. Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu „daniny solidarnościowej”.

Mimo rozpaczliwych apeli środowisk biznesowych, związków przedsiębiorców i innych lobbystycznych ośrodków, rząd zamierza wprowadzić rozwiązanie, które jest przykładem typowo socjaldemokratycznej logiki zarządzania finansami publicznymi – sięgnięciem po bogactwo znajdujące się w kieszeniach najbogatszych obywateli. Przedstawiciele kapitału alarmują, że podatek zahamuje rozwój polskiej gospodarki, rozszerzy szarą strefę i sprawi, że inwestorzy będą w panice uciekać z naszego kraju. Autorzy ustawy ustawy uspokajają – daniną będą obciążone osoby fizyczne, a więc nie ma mowy o negatywnym bodźcu wymierzonym w podmioty dokonujące inwestycji.

Nowy podatek ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Co ciekawe, popierają go nawet posłowie Platformy Obywatelskiej. Jak widać – nawet liberalni politycy zrozumieli, że do prowadzenia efektywnych polityk, których wymagają wyborcy, potrzebne są dodatkowe środki budżetowe, a żeby je zdobyć – należy sięgnąć do kieszeni najbardziej majętnych. Dlatego też ustawa najprawdopodobniej przejdzie dziś przez Sejm w pierwotnym kształcie.

“Żadnych istotnych zmian w projekcie nie przewidujemy. Posłowie PiS są za poparciem propozycji rządowych” – powiedziała ”Pulsowi Biznesu” Anita Czerwińska, posłanka PiS i sprawozdawczyni projektu przyjętego przez komisję finansów publicznych

„Danina solidarnościowa” to nic innego jak trzeci próg podatkowy. W skumulowanej postaci dochód powyżej miliona złotych rocznie będzie opodatkowany na poziomie 36 proc., a to ciągle mniej niż wynosiła stawka podatku dochodowego dla najbogatszych, zlikwidowana przez rząd PiS w 2006 roku. Wcześniej bogaci płacili 40 proc. Warto też zauważyć, że władza jak ognia unika języka konfliktu klasowego, dlatego też nie słyszymy o „opodatkowaniu najbogatszych”. Oficjalnie PiS nie odbiera majętnym, lecz nakłada na nich obowiązek solidarnościowy.

Mankamentem projektu jest założenie, że danina ma mieć charakter jedynie docelowy, a dokładniej zasilać specjalnie utworzony Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który będzie zajmować się wypłatą świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych. Decyzja o uruchomieniu nowego podatku została podjęta pod wpływem protestu opiekunów, który odbywał się wiosną 2018 w Sejmie przez 40 dni.

Niepełnosprawni otrzymają świadczenia dopiero w 2020 roku, bo rząd daje sobie rok na zebranie środków na ten cel. Oprócz daniny, drugim źródłem dochodów celowych będą środki przekierowane z Funduszu Pracy, pozyskiwane z 0,15 proc. składki na Fundusz. Pobór ten ma przynieść 650 tysięcy zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.