PiS wymyślił nową furtkę do bezkarności władzy?

Opublikowano: 29.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1848

Nowa ustawa wprowadzająca definicje „stanu zagrożenia” i „stanu pogotowia” umożliwi premierowi ograniczanie swobód konstytucyjnych bez kontroli Sejmu – informuje „Gazeta Wyborcza”. Czy rząd wykorzystuje sytuację, żeby ułatwić sobie narzucanie niebezpiecznych dla praw i wolności rozwiązań?

„Stan zagrożenia” – jak pisze Antoni Podolski w „Gazecie Wyborczej” – „wprowadza w drodze rozporządzenia Prezes Rady Ministrów w przypadku, gdy wprowadzenie stanu pogotowia jest niewystarczające i konieczne jest podjęcie przez organy administracji publicznej dodatkowych działań oraz wprowadzenie stosownych ograniczeń, zakazów i nakazów obowiązujących osoby fizyczne oraz podmioty ochrony ludności”. W takiej sytuacji premier będzie mógł wydawać polecenia obowiązujące m.in. przedsiębiorców.

W czasie pandemii koronawirusa rząd podjął liczne kontrowersyjne decyzje: na przykład zażądał danych telekomunikacyjnych od operatorów, a Poczcie Polskiej polecił organizację wyborów prezydenckich. Rząd w drodze rozporządzeń ograniczał wolność przemieszczania się i zgromadzeń. To wszystko nie pozostało to bez wpływu na ochronę naszych praw i wolności.

W logice stanu wyjątkowego bezprecedensowo ograniczono także prawa osób, które chciały ubiegać się o ochronę międzynarodową na granicy polsko-białoruskiej, czy mieszkańców i mieszkanek pasa przygranicznego.

„Przywykliśmy już do „stanu wyjątkowego” nazywanego na różne sposoby, byle tylko obejść konstytucyjne ograniczenia związane z tym właściwym „stanem wyjątkowym”, zdefiniowanym w ustawie zasadniczej. Obecna sytuacja geopolityczna z pewnością zwiększa poczucie zagrożenia i ludzie łatwiej zgodzą się na ograniczenie ich praw i wolności, wierząc, że to zwiększy ich bezpieczeństwo. Ale wprowadzenie dwóch nowych stanów quasi-wyjątkowych to zmiękczenie reguł, które chronią nas przed nadmiernymi zakusami władzy na ograniczanie naszych praw. Nie godzimy się na to. Będziemy analizować projekt, który opisała „Wyborcza” – już poprosiliśmy o jego udostępnienie, bo na razie nie został opublikowany na stronach rządowych” – informuje Fundacja Panoptykon.

Autorstwo: Anna Obem, Wojciech Klicki
Źródło: Panoptykon.org

19

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Szwęda 29.03.2022 15:45

  I co z tego, że się nie zgodzicie, bandycka władza i tak wprowadzi sobie co będzie chciała przy poklasku większości społeczeństwa ze spreparowanymi mózgami!

 2. woma123 29.03.2022 23:20

  HI

  Primo, wypreparowanymi a nie spreparowanymi. Brzmi podobnie, ale znaczy całkiem co innego.

  Sekundo, aby coś wypreparować to coś musi istnieć. Narząd o którym wspominasz raczej nie istnieje w głowach osób które głosują na aktualnie zarządzających tym krajem. Toteż nie ma czego wypreparowywać.

  DuDuS

 3. adambiernacki 30.03.2022 09:11

  Moi drodzy tyle lat powtarzam, że bez trudu działań o charakterze zbrojnym czy kidnapingu żadne zmiany nie zaistnieją. Nie da się w społeczeństwie pełnym głupich, zawistnych i chciwych ignorantów, których charakteryzuje wiara w dzisiejszą kaszankę a życie po śmierci zmienić czegoś w drodze wyborów. Przypominam także, że tych przybywa a nie ubywa bo patologia mnoży się na potęgę i bez wstydu jak to patologia. Każdy może więc tu przyjechać i robić co mu się podoba i to bez zbytniej ostrożności.

 4. Aratar 30.03.2022 11:13

  Ja połączyłbym to również z tym, że po cichu (osoba o nazwisku Niedzielski ) chcą przekazać decyzyjność/władzę w tematach “pandemii” dla WHO, w ramach “Międzynarodowego traktatu w sprawie profilaktyki i gotowości pandemicznej”
  WHO ma mieć “silniejsze międzynarodowe ramy zdrowotne, w których WHO działałaby jako organ koordynujący globalne kwestie zdrowotne”

  https://www.prokapitalizm.pl/wojna-zmienia-perspektywe-ale-czy-rowniez-who-i-klausa-schwaba/

  Wiele krajów odwołało pandemię, a Niemcy przewidują kary za brak szczepień. W jakim celu?

  https://detektywprawdy.pl/2022/03/30/niemiecki-parlament-przewiduje-kary-finansowe-za-brak-szczepien-do-25-tysiecy-euro/

 5. adambiernacki 30.03.2022 13:28

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.