PiS uderzy w kolejną branżę?

Opublikowano: 07.04.2023 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1684

Konrad Berkowicz, lider Nowej Nadziei w Małopolsce i poseł Konfederacji, pisze w swoich mediach społecznościowych o regulacji, która może pogrzebać branżę logopedów w Polsce.

„UWAGA: nadchodzi fatalna dla Logopedów i ich pacjentów regulacja. Będą musieli spełnić dziesiątki absurdalnych wymogów placówek medycznych (lokalowe i prawno-finansowe). Wielu z nich straci uprawnienia, a większość obecnie studiujących ich nie uzyska (prawo zadziała wstecz)” – pisze na swoim „Twitterze” Konrad Berkowicz.

„Logopedzi nie będą mogli prowadzić praktyki w ramach zwykłej działalności gospodarczej, ale jak »podmiot medyczny« (jak szpital czy przychodnia). Zatem: zmywalne powierzchnie podłóg, umywalki w gabinetach, procedury gospodarowania »odpadami medycznymi«, korzystanie wyłącznie z atestowanych »wyrobów medycznych« (obecne planszówki czy książeczki nimi nie są!), prowadzenie przerośniętej dokumentacji medycznej, dodatkowa obsługa prawna, księgowa i administracyjna” – wyjaśnia dalej wolnościowiec z Krakowa. „Efekt: mniejsza dostępność i wyższe ceny. A logopedów obecnie BRAKUJE!” – uważa poseł.

O sprawie pisze już portal „Rzeczypospolitej”: „Logopedzi protestują przeciwko regulacji. Uważają, że może ograniczyć dzieciom i młodzieży dostęp do terapii”. „Nie rozumiemy, dlaczego w ustawie, która reguluje zawody typowo medyczne, ma się znaleźć logopeda, który jest zawodem o odmiennym, interdyscyplinarnym charakterze. Tym bardziej że w placówkach medycznych w porównaniu z innymi instytucjami pracuje obecnie bardzo niewielu logopedów” – mówi Milena Stasiak, przewodnicząca Polskiego Związku Logopedów (PZL).

Portal podaje, że „na 100 zatrudnionych logopedów 12 pracuje w systemie ochrony zdrowia, 76 w systemie edukacji oraz 12 prowadzi prywatne gabinety jako działalność gospodarczą”. Oznacza to, że nowe przepisu uderzą w ogromną część logopedów. „Mogą one [nowe zasady] sprawić, że część logopedów straci możliwość posługiwania się tytułem logopedy, nawet jeśli mają za sobą tysiące godzin szkoleń specjalistycznych czy tysiące godzin wypracowanych z klientami. Najważniejsze dla uzyskania tytułu zawodowego będzie bowiem to, czy osoba ta ukończyła studia na konkretnym kierunku. Objęcie zmianami specjalistów już pracujących w zawodzie nie powinno mieć miejsca” – komentuje Kinga Konopelko, radca prawny.

Tymczasem, jak zauważył poseł Berkowicz, logopedów w Polsce jest wciąż za mało. Rząd PiS w Warszawie uderzając w tę branżę, jeszcze bardziej ograniczy dostępność ekspertów.

Autorstwo: SG
Na podstawie: Twitter.com, Rp.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 07.04.2023 19:07

    To część niszczenia edukacji i zdrowia.

  2. kufel10 07.04.2023 22:49

    Czas sie zabrać za lekarzyków i innych felczerów, po kolei wszystkie specjalizacje. Gwiazda przyjmuje dziennie 10 osób a reszta “prywatnie w domu”. Płacimy pod stołem za ich lizingi białych bełemwiczek i kredyciki za 300-metrowe domki pod miastem. Chorujesz? To rusz tyłek sprzed telewizora i przestań obżerać się śmieciowym jedzeniem. W tej chwili jest godzina +/- 23 i ja idę na trening. Nigdy nie jest za późno i zawsze znajdzie się czas, jeśli tylko chcemy. Wyszczepom i sadłobrzuchym biedrożercom powiedzmy zdecydowane NIE ! 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.