PiS, TR i SP za odrzuceniem projektu ustawy o GMO

Opublikowano: 07.06.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 537

PiS, Twój Ruch oraz Solidarna Polska opowiedziały się za odrzuceniem w całości projektu regulującego hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie. Kluby PO, PSL i SLD chcą dalszych prac nad ustawą w komisjach.

Podsekretarz stanu w resorcie ochrony środowiska Janusz Ostapiuk przekonywał, że proponowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o GMO ma jedynie zwiększyć ochronę zdrowia ludzi i środowiska przed szkodliwym wpływem organizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Podkreślił, że dotyczy on zamkniętego użycia organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) oraz genetycznie modyfikowanych mikroorganizmów (GMM) – na przykład w ośrodkach badawczych zajmujących się inżynierią genetyczną. Określa się w nim, jakie działania muszą być podjęte na wypadek jakieś awarii, żeby zapobiec wydostaniu się ich na zewnątrz, poza laboratorium.

„Projekt ustawy jest jedynie częściowy, a nie kompleksowy” – zarzucał Dariusz Bąk (PiS). Jego zdaniem rząd małymi krokami próbuje w ten sposób „zaśmiecić Polskę genetycznie zmodyfikowanymi organizmami”. Powołał się na sondaże opinii publicznej, z których wynika, że 80 proc. Polaków jest przeciwnych wprowadzeniu GMO do naszego kraju.

Adam Rybakowicz (TR) przywołał ekspertyzy, z których wynika, że uprawy tradycyjne oraz roślin zmodyfikowanych genetycznie nie mogą współistnieć. Podał przykład krajów UE takich jak Francja, która wprowadziła u siebie zakaz wykorzystania GMO. „Polska powinna postąpić jak inne kraje Unii, nie zezwalając na uprawę organizmów zmodyfikowanych genetycznie” – dodał.

Wiceminister Ostapiuk zapewniał, że projekt ustawy w żaden sposób nie dotyczy wprowadzenia GMO do środowiska, nawet w celach doświadczalnych. Dodał, że nie przewiduje się żadnych zmian w tej sprawie. ”Nie zmienia się również stanowisko rządu, który opowiada się za tym, żeby Polska była krajem wolnym od organizmów zmodyfikowanych genetycznie” – podkreślił wiceminister środowiska.

Dorota Niedziela (PO) wyjaśniała, że zmiana ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych odnosi się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, który w grudniu 2013 r. orzekł, że Polska nie dopełniła części zobowiązań wynikających z wprowadzenia w życie unijnej dyrektywy z 2009 r. dotyczącej ograniczonego stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie.

Marek Gos (PSL) powiedział, że projekt ustawy był konsultowany w licznych środowiskach społecznych i wpłynęło wiele uwag. Najbardziej krytycznie odnosili się do niego naukowcy, którzy twierdzili, że jest on zbyt restrykcyjny, jeśli chodzi o możliwość prowadzenia badań naukowych.

„Badania nad GMO powinny być prowadzone jedynie w tych krajach i ośrodkach badawczych, które zapewniają odpowiednie warunki do prowadzenia takich eksperymentów” – powiedział Józef Rojek (SP). Jego zdaniem wielu naszych badaczy już do nich wyjechało.

Prof. Romuald Ajchler (SLD) ripostował, że sugestia wysyłania za granicę polskich naukowców zajmujących się inżynierią genetyczną jest absurdalna, „to pomysł z piekła rodem”.

„Chcemy podążać za światem, uważamy, że w Polsce powinny być warunki do prowadzenia badań naukowych z zakresie inżynierii genetycznej” – powiedział wiceminister Ostapiuk.

Dorota Niedziela (PO) zwróciła uwagę, że wiele kontrowersji wokół organizmów zmodyfikowanych genetycznie wynika z nieporozumień, a straszenie GMO powoduje jedynie, że wszelkie dyskusje na ten temat są jeszcze trudniejsze.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MB 07.06.2014 16:16

    Szkoda że to tylko bicie piany, teatrzyk dla wyborców, skoro ustawy mają przyklepywać tylko formalnie dyrektywy unijne. Skoro KE zatwierdzi że badania nad GMO są zgodne z prawem, to opowiadanie się bądź nie jakichś partii w sejmie nie ma praktycznego znaczenia. Jeśli nie zatwierdzą tego co dostali z Unii, to Unia – zgodnie z prawem, które ‘polskie’ władze ochoczo przyjęły – narzuci i wyegzekwuje kary pieniężne, bynajmniej nie symboliczne i tak czy inaczej dostaniemy po tyłku.
    A jak wejdzie w końcu w życie któryś klon ‘umowy transatlantyckiej’, to korporacje nie będą musiały nawet czekać, aż opornych przymusi Bruksela czy Strasburg – będą mogły same zgłaszać do sądu rządy wchodzące im w paradę, tak jak to się już dzieje w Ameryce Północnej.

  2. sacro 07.06.2014 17:20

    Rozważania i debaty na temat “czy można by było zrobić eksperyment w laboratorium czy też zrobią go w innym kraju” odwraca tylko uwagę od faktu, że już od dawna spożywamy żywność modyfikowaną genetycznie. Unia europejska już dawno zatwierdziła fakt, że produkty spożywcze oraz pasze pochodzące z importu w które skład wchodzi GMO nie potrzebują żadnego dodatkowego oznaczenia. Problemem nie jest prowadzenie badań problemem jest Monsanto robiący kokosy na modyfikowanych uprawach i hodowlach w krajach gdzie wszystko jest legalne np. kukurydza z Argentyny która na europejskim rynku jest wszędzie od pieczywa do pasz. Smacznego!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.