PiS przejmie lokalne gazety?

Opublikowano: 27.09.2017 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 273

Jarosław Kaczyński wzorem Victora Orbana przymierza się do zwiększenia kontroli nad mediami. Na pierwszy ogień ma pójść spółka Polska Press, wydawca kilkunastu regionalnych dzienników. Wysłannicy rządu spotkali się już z niemieckimi właścicielami.

Do pierwszej próby odkupienia Polska Press według „Gazety Wyborczej” miało dojść jeszcze przed wakacjami. Szefów spółki odwiedzili przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli machiny zamachowej w wizji rozwoju gospodarczego według PiS. Emisariusze mieli zaoferować cenę znacznie przewyższającą wartość rynkową spółki. Niemiecki właściciel Verlagsgruppe Passau odrzucił propozycję, próbując wynegocjować jeszcze wyższą stawkę. Mówi się również, że szefostwo koncernu niechętnie podchodzi do koncepcji sprzedaży dzienników, gdyż stoi to w sprzeczności ze strategią rozwoju firmy. Dwa lata temu Verlagsgruppe Passau pozbył się udziałów w czeskim rynku medialnym, aby skupić się na polskim i niemieckim.

W odpowiedzi na doniesienia o zakusach rządu, spółka wydała komunikat: „Polska Press Sp. z o.o. ani jej właściciel nie otrzymali oferty odkupienia udziałów w spółce Polska Press zarówno od Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i spółek zależnych lub pośrednio zależnych od skarbu państwa. Informuję również, że nie prowadzimy żadnych rozmów w sprawie sprzedaży udziałów w spółce” – oznajmiła Joanna Pazio, rzecznik Polska Press Grupy.

Próba przejęcia lokalnych mediów przypomina sytuację na Węgrzech, gdzie rząd Fideszu za pomocą przyjaznych sobie oligarchów przejął już wszystkie opozycyjne tytuły. W polskim Sejmie planowana jest ustawa dekoncentracyjna, ale możliwe, że jeśli transakcja z Polska Press dojdzie do skutku, rząd zyska kontrolę nad mediami nawet bez wprowadzania zmian ustawowych.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mr_craftsman
Użytkownik
mr_craftsman

czyli chcą, by było jak w Niemczech.

czyli to źle jednak ?

czy to zwyczajne podwójne standardy, które strajk.eu w dziwny sposób ignoruje.

maciek
Użytkownik

przejmie i odda na makulaturę