PiS plącze się w narracji o Marszu Niepodległości

Opublikowano: 09.11.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1983

Prawo i Sprawiedliwość wraz ze swoimi ośrodkami medialnymi nie może się zdecydować, jaką dokładnie narrację przyjąć na temat Marszu Niepodległości. Wpierw przekazy dnia z centrali na Nowogrodzkiej mówiły o „uratowaniu” demonstracji przez prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego, natomiast obecnie minister kultury Piotr Gliński twierdzi, iż partia Jarosława Kaczyńskiego od dawna planowała zorganizowanie własnego przemarszu. Doradczyni głowy państwa chwali z kolei decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o delegalizacji marszu.

Wczoraj popołudniu sąd zdecydował się na uchylenie zakazu wydanego przez ustępującą prezydent Warszawy, tym samym ponownie legalizując Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowców. Tym samym mogą oni powrócić do organizacji swojej manifestacji, co wyraźnie nie spodobało się obozowi rządowemu, który nawołuje obecnie do wzięcia udziału „bez transparentów” w prezydenckiej demonstracji. Jednocześnie sam Duda (w ubiegłym roku ochrzczony przez „Gazetę Polską” mianem „Dudaczewskiego”) przyznaje, iż decyzja sądu spowodowała „wielki bałagan”.

Początkowo PiS-owski front medialny twierdził więc, że inicjatywa Dudy i Morawieckiego de facto uratowała demonstrację z okazji 100. rocznicy odzyskania polskiej niepodległości, chociaż było pewne, iż sąd uchyli postanowienie Gronkiewicz-Waltz. Tak też się stało, dlatego obóz rządzący zdecydował się na medialną ofensywę, która przypisuje dotychczasowe zasługi związane z Marszem Niepodległości właśnie środowiskom PiS-u, a także próbuje zrobić awanturników z krytyków perfidnego przejęcia manifestacji przez Dudę i Morawieckiego.

Najbardziej symptomatyczne są jednak wypowiedzi Glińskiego. Wicepremier jeszcze wczoraj w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” mówił w kontekście rozmów z organizatorami Marszu, iż nie udało się dojść do porozumienia w sprawie wspólnego wystąpienia, natomiast z powodu charakteru Marszu Niepodległości jako imprezy cyklicznej „był problem z odwołaniem”. Dzisiaj minister kultury w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził z kolei, że „decyzja o zorganizowaniu marszu państwowego, nie była związana z decyzją Gronkiewicz-Waltz”, ponieważ „od dawna chcieliśmy to zrobić”.

Sam zakaz nałożony przez Gronkiewicz-Waltz spotkał się za to z poklaskiem Zofii Romaszewskiej, doradczyni Dudy i jednej z czołowych postaci Komitetu Obrony Robotników. Romaszewska w rozmowie z RMF FM stwierdziła bowiem, że było to „szaleństwo, którego należało zakazać”, ulegając tym samym narracji liberalno-lewicowych mediów o rzekomo czyhających na każdym kroku zamieszkach i samemu bredząc o… swastykach pojawiających się na Marszu. Ponadto Romaszewska, będąca jednym ze współautorów ubiegłorocznego demontażu reformy sądownictwa, dodała, iż narodowcy powinni iść z prezydentem, bowiem „ma nadzieję, że oni są Polakami jednak, a nie nie wiadomo czym”.

Na podstawie: DoRzeczy.pl, GazetaPrawna.pl, RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. wloczykij 09.11.2018 11:51

  Hehe, dokładnie widać kto jest kim.

 2. polach 09.11.2018 12:08

  Łaski nikomu nie robią tym że cofnęli decyzje HGW , i tak marsz by się odbył, to tylko pomysł jak PIS może na tym zyskać i spróbować przejąć marsz dla swych politycznych korzyści!Zakłamane pasożyty wszędzie-WON!

 3. Cosmo 10.11.2018 08:30

  No to wygraliśmy sobie rządzących. i tak po raz kolejny, i kolejny, i kolejny. Rozwiązanie kwestii polskiej coraz bliżej.

 4. Fenix 10.11.2018 09:53

  Z podległych uśpionych ludzi ? W przebudzonych, świadomych i odpowiedzialnych ludzi !!! Udziałem władzy “JA”obywatel Polski suweren. Jedność jednostek , głosem ” Ja” jedno prawo , naszym prawem . Upominamy się o władzę ludzie , zwracamy sobie władzę ludzie , zachowamy wolność. Wyręczamy partie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.