PiS nie odpuszcza w kwestii zgromadzeń

Opublikowano: 08.12.2016 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 503

Przez chwilę wydawało się, że PiS trochę odpuszcza w sprawie zgromadzeń. Senator z rządzącej partii proponował, by związki wyznaniowe i władze jednak nie miały pierwszeństwa w organizacji swoich wydarzeń.

Senator Marek Martynowski zgłosił dwie propozycje poprawek. Jedna z nich sprowadzała się do propozycji wprowadzenia 14-dniowego vacatio legis zamiast, jak chciał Sejm, natychmiastowego wejścia ustawy w życie w momencie ogłoszenia w “Dzienniku Ustaw”. Druga, poważniejsza, wykreślała regulację, w myśl której to Kościoły i związki wyznaniowe oraz władze publiczne mogłyby w pierwszej kolejności wybierać czas i miejsce swoich zgromadzeń.

Ani na chwilę PiS nie miał zamiaru odstąpić od pozostałych przepisów – zabraniających kontrmanifestacji (dwa pochody musi dzielić przynajmniej 100 metrów) i wprowadzających instytucję zgromadzeń cyklicznych, które, przypomnijmy, „są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych”. Opozycja, w tym zgodnie cała lewica, stoi na stanowisku, że sam pomysł zmiany ustawy łamie prawo do wolności manifestowania. PiS, forsując nowe prawo, zasłania się troską o bezpieczeństwo obywateli.

Ostatecznie jednak żadne korekty nie przeszły. Nowe prawo o zgromadzeniach wejdzie w życie w postaci przegłosowanej przez Sejm. Rządzący zignorowali nie tylko głos demonstrantów wykrzykujących sprzeciw pod budynkiem parlamentu, ale i ekspertyzę Sądu Najwyższego, który uznał projekt ustawy za niekonstytucyjny, sprzeczny z zasadami prawa międzynarodowego i bliski decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gdy część praw obywatelskich jest zawieszona.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jakiskretyn 08.12.2016 15:12

    Kto oszukuje? Rano w RadioZet słyszałem że jednak w Senacie się pozbyli tego pierwszeństwa kościoła i rządu.

  2. Konter 08.12.2016 17:27

    Jak dla mnie ta ustawa jest jak najbardziej zrozumiała. Nie podobał mi się jedynie pomysł aby by związki wyznaniowe miały pierwszeństwo, ale ponoć już się z tego wycofali.

    Po co dwie manifestacje mają się ze sobą ścierać i przy okazji demolować ulice miasta? Niech każdy sobie protestuje nie wchodząc w drogę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.