PiS nacjonalizuje sektor energetyczny

Opublikowano: 14.11.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Rząd Beaty Szydło dąży do przywrócenia kontroli państwa nad kluczowymi sektorami gospodarki. Po przejęciu Pekao SA przyszła pora na sektor produkcji energii. Polska Grupa Energetyczna, której większościowym właścicielem jest Skarb Państwa, odkupiła od Francuzów zakłady wytwarzające prąd i ciepło. Wartość transakcji wyniosła 4,27 mld zł. Umowa sprzedaży, podpisana w maju, została zrealizowana w poniedziałek.

“Przejęcie polskich aktywów EDF i rozpoczęcie procesu włączenia ich do Grupy PGE to dla nas historyczny moment i ogromny sukces. Zamknięcie tej transakcji korzystnie zmienia strukturę biznesu grupy, umożliwiając nam znaczny wzrost w perspektywicznym segmencie regulowanej działalności ciepłowniczej i umacniając na pozycji lidera rynku energii elektrycznej” – powiedział portalowi Money.pl prezes PGE Henryk Baranowski.

Znacjonalizowane zakłady ciepłownicze położone są m.in. w Trójmieście, Krakowie, Wrocławiu.

Rząd musiał pójść na ugodę ze instytucją pełniącą rolę strażnika rynkowej wymiany w Polsce – Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według zapisów porozumienia podpisanego w październiku, premier musiała się zgodzić na sprzedawanie całej energii wytwarzanej w rybnickim zakładzie na giełdzie przez trzy lata, od 2018 roku począwszy.

Mimo to zakup dziewięciu zakładów docelowo podwoił moce cieplne PGE do ponad 7,5 GWt i i aż o jedną czwartą zwiększy moce elektryczne do blisko 16 GWe. Jest to znaczący krok w odbudowywaniu gospodarczej suwerenności państwa i wyraźne odejście od doktryny neoliberalizmu, dotąd w Polsce niepodważalnej.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: blickpixel (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
replikant3d
Użytkownik

PiSiory jakie są takie są.Ale akurat ten krok jest jak najbardziej prawidłowy. Ale ,,opozycja,, będzie wyć…