PiS konsoliduje poparcie na wsi

Opublikowano: 14.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 410

Ważna zapowiedź padła podczas III Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi, na które osobiście przybył premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rząd zapowiedział, że nadal będzie dbać o interesy polskiego rolnictwa, a w szczególności pochyli się nad miejscowościami, które najbardziej ucierpiały podczas transformacji ustrojowej.

Szef rządu, minister rolnictwa i poseł PiS Jan Dziedziczak w niedzielę 13 września wzięli udział w trzeciej edycji święta Wdzięczni Polskiej Wsi w Bralinie w Wielkopolsce. Mateusz Morawiecki nie szczędził rolnikom pochwał i wyrazów uznania. Stwierdził, że polskie rolnictwo jest polską racją stanu, toteż rząd będzie w dalszym ciągu starał się sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi wsi. Życzył zebranym, by wieś była dostatnia i zasobna i zaznaczał, jak ważna okazała się lokalna produkcja żywności w dobie pandemii.

Jeszcze jedne podziękowania dla rolników i sadowników, napisane przez Jarosława Kaczyńskiego, odczytał poseł Dziedziczak.

Bodaj najważniejszymi deklaracjami tego dnia były jednak zapowiedzi specjalnych rządowych programów wsparcia dla obszarów wiejskich. W związku z grożącą całej Polsce klęską suszy, która nie zniknęła, gdy wszyscy mówią o koronawirusie, premier przypomniał, że ramach pomocy w przeciwdziałaniu jej skutkom rolnicy mogą otrzymać do 100 tys. zł na inwestycje polegające na tworzeniu nowych lub ulepszaniu istniejących instalacji nawadniających oraz ujęć wody na poziomie gospodarstwa rolnego. Przypomniano o obowiązujących dopłatach do składek z tytułu ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz do zużywania materiału siewnego z kategorii elitarny lub kwalifikowany. Morawiecki zapowiedział także nowe działania na rzecz wspierania wsi – konkretnie tych, w których przed 1989 r. działały Państwowe Gospodarstwa Rolne i dla których transformacja okazała się prawdziwą katastrofą.

„Jeszcze w tym roku ruszymy z programem wsparcia dla miejscowości popegeerowskich. To jest ważne, aby wyrównać szanse tych, którzy zostali tak boleśnie dotknięci niesprawiedliwością polskiej transformacji” – powiedział szef rządu.

Co prawda Morawiecki nie zdradził dalszych szczegółów programu wsparcia, a rząd już co najmniej kilkakrotnie zapowiadał różne programy wsparcia, które potem były realizowane w stopniu ograniczonym lub niewielkim (zaczynając od Mieszkania Plus, po tegoroczne obietnice Andrzeja Dudy w sprawie radykalnej podwyżki zasiłku dla bezrobotnych), jednak przekaz był jednoznaczny i można się domyślić, że przez wielu mieszkańców wsi bardzo oczekiwany. Krytyka przebiegu polskiej transformacji była dla PiS jedną z dźwigni, dzięki którym zdobył zaufanie i poparcie wyborców. Lewica nie potrafiła sformułować jej w taki sposób.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,50 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o