PiS kapituluje w sprawie reformy sądownictwa

Opublikowano: 22.11.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1649

Do Sejmu wpłynął właśnie projekt nowelizujący przepisy o Sądzie Najwyższym i Naczelnym Sądzie Administracyjnym, oznaczające wycofanie się rządzących z reformy wymiaru sprawiedliwości i przeniesienia sędziów w stan spoczynku. Tym samym Prawo i Sprawiedliwość ugięło się pod presją Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, co zasadniczo zapowiadał już parę tygodni temu minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Reforma sądów była jednym ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, oprotestowanym przez liberalno-lewicową opozycję oraz wspomniane unijne instytucje. Zasadniczo okazało się, że prowadzony przez wiele miesięcy spór był zupełnie bezsensowny, ponieważ obóz dowodzony przez Jarosława Kaczyńskiego zdecydował się wnieść do parlamentu projekt nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym i Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

Zmiany przewidują przede wszystkim przywrócenie do pełnienia urzędu przez wszystkich sędziów, którzy zostali przeniesieni w stan spoczynku na podstawie nowelizowanych właśnie przepisów. Tym samym odbiera się również uprawnienia Sejmowi, który zgodnie z założeniami reformy miał opiniować, czy osoba przekraczająca wiek 70 lat nadal może sprawować swoją funkcję w wyżej wymienionych instytucjach.

Przed pierwszą turą wyborów samorządowych, Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej postanowił zawiesić przepisy dotyczące stanu spoczynku najstarszych sędziów SN i przywróceniu ich do pracy na warunkach, które obowiązywały przed wejściem w życie odpowiednich ustaw, co wiąże się także ze wstrzymaniem mianowań na ich miejsca. Po tej decyzji Brukseli, szef MSZ Jacek Czaputowicz zapowiadał więc „wyjście naprzeciw oczekiwaniom unijnych instytucji”.

Na podstawie: Rp.pl, DoRzeczy.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
qrde blade
Użytkownik
qrde blade

PIOSENKA SUWERENA… – z dedykacja dla funkcjonujących elyt…

doskonały tekstu Wojciecha Młynarskiego dostosowałem do widocznej w koło, żałosnej rzeczywistości – odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy o przymusie szczepień, nowelizacji ustawy o IPN, SN, i kolejnych w poczekalni równie żałosnych i destrukcyjnych …

“Dać się zgładzić, czy postawić?”

(Wklejka z pełną treścią piosenki usunięta. Zamiast wklejać cudze treści, linkuj do nich. Np. do tej piosenki na YouTube. Admin).

polach
Użytkownik
polach

Ciekawe kiedy doczekamy się Polskiego rządu i prawdziwego sądownictwa, gdzie sprawiedliwości jest prawdziwą wartością, a prawo odzwierciedla prawdę.Gdzie biedny ma równe szanse z bogatym w sądzie.Dziś nic z tego nie mamy- a sądy to patologia zazwyczaj mentalna, bez sumienia, bez rozumu, byle jak, byle wyrok dowalić bezmyślny.

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Nikomu nie zależy aby Polska była poważanym państwem. Nawet Polakom.