PiS dusi regiony, które głosowały na opozycję?

Opublikowano: 16.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1741

„Tam, gdzie nie rządzi PiS, tam robi wszystko, żeby ukarać nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców” – mówił europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń na dzisiejszej konferencji prasowej, poświęconej nierównemu traktowaniu regionów przez rząd PiS.

W latach 2014-2020 Dolny Śląsk otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego 2,2 mld euro, czyli ponad 9 mld zł. Teraz jednak rząd Prawa i Sprawiedliwości zadecydował o zmianie algorytmu przeliczającego kwoty, jakie miały otrzymać regiony. W taki sposób, aby województwa rządzone przez opozycje otrzymały mniej środków na rozwój. W rezultacie Dolny Śląsk otrzyma w latach 2021-2027 aż 6 mld złotych mniej niż w poprzednim rozdaniu.

Rząd tłumaczy decyzję wyrównywaniem poziomu życia, jednak liczby mówią co innego. Województwo mazowieckie, gdzie PKB na jednego mieszkańca jest najwyższe, dostaje 1 mld 67 mln euro, a natomiast dolnośląskie – 800 mln. Region ze stolicą we Wrocławiu jest 5. miejscu pod względem liczby mieszkańców, a w podziale funduszy na trzecim od końca. Poszkodowane będą również inne regiony rządzone przez opozycję, jak Wielkopolska czy Pomorskie.

Na jawną dyskryminacje polityczną regionów zwróciła uwagę sejmowa Lewica. „Decyzja o obcięciu funduszy dla Dolnego Śląska jest decyzją polityczną, region ten nie głosuje na PiS i partia rządząca postanowiła go zdyscyplinować. Oczywiście dla regionów, w których partia rządząca ma wysokie poparcie środków nie zabrakło. Wszędzie tam, gdzie Prawo i Sprawiedliwość ma do czynienia z pieniędzmi, to możemy być pewni, że trafią one do tych z legitymacjami PiS-u, albo trafią tam, gdzie są spolegliwi samorządowcy, którzy będą wiernie wykonywali rozkazy Jarosława Kaczyńskiego. Karani są za to mieszkańcy tych regionów, które nie popierają w rządów Zjednoczonej Prawicy” – czytamy w oświadczeniu.

„Ta sprawa będzie monitorowana przez Dolnośląski Zespół Parlamentarny i będziemy żądać kolejnych wyjaśnień min. od wiceministra Budy. 25 proc. z 7 mld euro – funduszy przeznaczonych dla Polski – zostanie przeznaczone na tzw. rezerwę. Co to oznacza? Oznacza to, że za 2 lata, w trakcie kampanii wyborczej, PiS będzie rozdawało czeki, tak jak czyniło to podczas ostatniej kampanii prezydenta Andrzeja Dudy. To jest gra na szkodę społeczeństwa i takich województw jak Dolny Śląsk” – powiedział na konferencji prasowej poseł Krzysztof Śmiszek.

„Tam, gdzie nie rządzi PiS, tam robi wszystko, żeby ukarać nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców. Wszędzie tam, gdzie Prawo i Sprawiedliwość ma do czynienia z pieniędzmi, to możemy być pewni, że trafią one do tych z legitymacjami PiS-u, albo trafią tam, gdzie są spolegliwi samorządowcy, którzy będą wiernie wykonywali rozkazy Jarosława Kaczyńskiego. Taki też jest cel dysponowania środkami z RPO. To jest po prostu cholernie niesprawiedliwe” – dodał europoseł Robert Biedroń.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. MrMruczek 16.02.2021 12:52

    Głupota. W przyszłości tym bardziej nikt na nich nie będzie głosował.

  2. Wolfman 16.02.2021 19:39

    A to oni mają jeszcze wrócić?

  3. Cami 16.02.2021 23:02

    A może dostawali więcej niż inni za czasów tamtych bo byli za nimi, a wiadomo do dobrego się szybko przyzwyczaić idzie, a jak od dojnej krowy oderwać trza będzie to lament tylko 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.