PiS chce sprzedawać mieszkania komunalne w stolicy

Opublikowano: 03.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 562

Radni PiS w stolicy po raz kolejny pokażą, jak niewiele obchodzi ich sprawiedliwość. Projekt uchwały, który wniosą pod obrady 16 maja, jest zaprzeczeniem wszystkich postulatów ruchów miejskich.

Jak powiedział radny PiS, Wiktor Klimiuk, projekt uchwały, którą zgłosi klub PiS nie jest ich autorskim projektem, lecz stowarzyszenia „Warszawiak na swoim”. Założenia nowego aktu prawnego są takie, że najemcy lokali komunalnych, zamieszkujący w nich od 10 lub od 15 lat, z których 5 mają status najemcy, będą mogli wystąpić o wykup lokalu z 90 proc. bonifikatą dla budynków przedwojennych, 80 proc. dal budynków z czasów PRL i 70 proc. dal nieruchomości powstałych po 1989 roku.

Klimiuk wyraził nadzieję, że „radni wszystkich klubów ja [uchwałę – przyp. red.] ja poprą”.

Przyjęcie uchwały w proponowanym przez PiS kształcie oznacza daleko idące zmiany w zasobie mieszkaniowym miasta, które pozbywa się lokali, do których teraz może kierować najbardziej potrzebujących. Poza tym pogorszy i tak niełatwą sytuację mieszkaniową stolicy. Obecnie w stolicy mieszkania są albo za drogie w stosunku do zarobków, albo za ciasne, albo o zdecydowanie za niskim standardzie. Wyjściem z tej sytuacji powinno być umiejętne gospodarowanie zasobami mieszkań należących do gminy. A tych nawet obecnie jest zdecydowanie za mało i ich liczba maleje, ponieważ miasto nie buduje nowych oddając pole deweloperom i prywatnym właścicielom.

Możliwość wykupienia (sprywatyzowania) zasobów komunalnych stworzy po pierwsze grupę ludzi uprzywilejowanych, mających możliwość szybkiego wzbogacenia się (tanio kupione mieszkania trafią na rynek nieruchomości, by je odsprzedać z dużym zyskiem), po drugie spowoduje wypychanie z centrum, gdzie obecnie jest najwięcej mieszkań komunalnych, ludzi biednych oraz pozbawia miasta wpływu na kształtowanie polityki czynszowej. Tym samym pogłębia nierówności społeczne.

Przyjęcie uchwały forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość będzie sprawdzianem społecznej wrażliwości pozostałych ugrupowań zasiadających w Radzie Warszawy.

Autorstwo: MW
Zdjęcie: Tomasz_Mikolajczyk (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. PeWueN 03.05.2019 22:51

    Wasze ulice, nasze (wszystkie) kamienice…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.