PiS chce ograniczyć immunitet posłów i sędziów

Opublikowano: 10.11.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1326

Partia rządząca złożyła w Sejmie ustawę dotyczącą zmian w Konstytucji RP, które zniosą część immunitetów przysługujących parlamentarzystom i sędziom. O tym posunięciu poinformował w środę szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast.

„Ograniczamy immunitet parlamentarny, de facto pozostawiamy wyłącznie immunitet materialny, rezygnując z immunitetu formalnego. W sytuacji, kiedy potrzebna była zgoda Sejmu, Senatu, na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za pospolite przestępstwa posłów, senatorów i oczywiście sędziów”.

Proponowana jest zmiana art. 105 konstytucji, dotyczącego immunitetu parlamentarzystów i art. 181 konstytucji, dotyczącego immunitetu sędziów.

Zgodnie z Konstytucją RP immunitet formalny chroni posłów i senatorów przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające ze sprawowania mandatu i rozciąga się na całą procedurę karną.

Parlamentarzyści objęci są również immunitetem materialnym, który chroni ich przed odpowiedzialnością za działalność wchodzącą w zakres wykonywania mandatu (np. wystąpienia w parlamencie, głosowania, inicjatywy ustawodawcze).

Przykładowo: jeśli ktoś nawołuje do mordowania osób o pochodzeniu indyjskim, może go spotkać za to kara. Jeśli jednak zarejestruje partię polityczną, i dostanie się do Sejmu, wówczas chroni go immunitet.

Zmiana konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Sejmie, przy czym głosuje co najmniej połowa wszystkich posłów, oraz bezwzględnej większości głosów w Senacie, przy czym głosuje co najmniej połowa z nich.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Bankier.pl, „The First News”
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.