Piramida Majów służyła im za „schron bombowy”

Opublikowano: 08.02.2023 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2621

Według badań przeprowadzonych przez University of Colorado w Boulder (USA), piramida Majów w Salwadorze została zbudowana w celu ochrony przed erupcjami wulkanów. Badanie opublikowane w czasopiśmie „Antiquity” wykazało, że konstrukcja powstała zaledwie 5 do 30 lat po katastrofalnej erupcji, która wstrząsnęła okolicą.

Erupcja „Tierra Blanca Joven” miała miejsce w 539 roku n.e. w wulkanie Ilopango. Obecnie jest to jezioro kraterowe, które niegdyś stało się polem największej erupcji w Ameryce Środkowej podczas ostatnich 10 tysięcy lat. W powietrzu znalazło się około 20 kilometrów kwadratowych materiałów piroklastycznych, które pokryły okolicę osadami o grubości 30 centymetrów.

Wiele wskazuje na to, że piramida Campana w San Andrés w dolinie Zapotitan, 40 kilometrów od Ilopango, miała być sposobem na uniknięcie gniewu wulkanu. Jak twierdzi archeolog Akira Ichikawa, który zbadał piramidę Campana w San Andrés w dolinie Zapotitan: „Czas sugeruje, że piramida została zbudowana jako środek ostrożności przeciwko wulkanowi. Ze względu na wielkość erupcji Tierra Blanca Joven uważamy, że wiele obszarów zostało opuszczonych, a ponowne zaludnienie dotkniętych obszarów zajęło dużo czasu”.

Ichikawa wyjaśnił, że czas powstania Piramidy Kampana wskazuje również, że ludzie szybko wrócili na teren San Andrés i zaczęli żyć w otaczającej wulkan dolinie. Piramida Campana ma wysokość około 13 metrów i jest zbudowana na platformie o wysokości 7 metrów. Cała konstrukcja ma objętość około 33 000 metrów sześciennych. Co czyni z niej największą budowlę w całej dolinie.

Zdaniem badacza, poza ewentualną funkcją religijną, piramida Kampana pełniła także funkcję społeczną. „Nagła zmiana środowiska jest jednym z wyzwań stojących przed współczesnym społeczeństwem. Miejsca takie jak San Andrés mogą nas nauczyć ludzkiej kreatywności, innowacji, adaptacji, odporności i wrażliwości w obliczu takich wydarzeń” – powiedział Ichikawa.

Na podstawie: Cambridge.org
Źródło: InneMedium.pl

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Stary Kulas 08.02.2023 13:17

    Ale BREDNIE!
    Świątynia (z zasady) powstała by przebłagać boga by nie odpalał więcej wulkanu. Stąd zbieżność w czasie.

    PS. Nie da się przeżyć wybuchu wulkanu tylko za pomocą solidnego stropu nad głową. Zabiją nas gazy i temperatura!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.