Piractwo internetowe zwiększa sprzedaż filmów

Opublikowano: 07.02.2011 | Kategorie: Gospodarka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 791

Choć wytwórnie filmów i muzyki są nieugięte w walce z piratami, kolejne badania pokazują, że pobieranie filmów z sieci pozytywnie wpływa na ich sprzedaż.

Teza jakoby popularność wśród piratów podnosiła sprzedaż filmów nie jest nowa. Już kilkukrotnie w Dzienniku Internautów wspominaliśmy o wydawcach, którzy zamiast walczyć z tym zjawiskiem, po prostu je wykorzystywali.

Tym razem RIETI (skr. Japanese Research Institute of Economy, Trade and Industry) opublikowało badania na temat wpływu piractwa na sprzedaż płyt DVD z japońskimi filmami anime. Uwzględniano głównie fakt pojawiania się materiałów wideo w YouTube oraz sieciach P2P.

W podsumowaniu raportu zawarto następujący wniosek: Z szacunków przeprowadzonych na 105 odcinkach seriali anime wynika po pierwsze, że odtwarzanie wspomnianych filmów na YouTube nie ma negatywnego wpływu na wypożyczenia płyt DVD, natomiast wydaje się pozytywnie oddziaływać na sprzedaż nośników z filmem. Po drugie, pojawienie się materiałów w sieci P2P negatywnie wpłynęło na wypożyczenia DVD, jednak nie miało wpływu na sprzedaż płyt.

Japońskie badanie pokazuje, że piractwo w sieci nie zawsze musi się negatywnie odbijać na sprzedaży. Wręcz przeciwnie, często ją wspomaga, a podobną konkluzję można odnieść także do piractwa muzyki oraz książek.

Poza tym RIETI zwraca uwagę na bardzo dobre właściwości marketingowe YouTube. Wielu użytkowników właśnie za pośrednictwem tego serwisu dowiedziało się o nowych produkcjach, co według badaczy pozwala stwierdzić, że jest to dobre miejsce do promowania nowych produkcji pojawiających się na DVD.

Opracowanie: Adrian Nowak
Na podstawie: TorrentFreak
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.