Pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawowego

Opublikowano: 30.12.2017 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 492

Szkockie władze zainteresowały się przyznawaniem bezwarunkowego dochodu podstawowego. Mieszkańcy niektórych regionów wkrótce będą otrzymywać konkretną sumę pieniędzy co miesiąc bez względu na ich sytuację materialną i zatrudnienie. Pilotażowy program może rozpocząć się w 2018 roku.

Eksperyment z przyznawaniem dochodu podstawowego zostanie wprowadzony w Glasgow i Edynburgu oraz w regionach Fife i North Ayrshire. Do marca przyszłego roku władze wyznaczonych miast i jednostek administracyjnych mają opracować i przekazać plan dotyczący sposobu przekazywania bezwarunkowego dochodu podstawowego. Szkocki rząd przeznaczy na ten program 250 tysięcy funtów, tj. prawie 1,2 miliona złotych.

Projekt posiada poparcie pierwszej premier Szkocji Nicoli Sturgeon oraz wielu partii politycznych. Zwolennicy wskazują, że bezwarunkowy dochód jest konieczny w związku z automatyzacją zawodów i niepewnością na rynku pracy. Jednak praktycznie nikt nie wskazuje na problemy jakie będą wynikać z faktu, że część społeczeństwa stanie się całkowicie zależna od pomocy państwa. Chodzi o to, że w przyszłości mogą powstać warunki otrzymywania bezwarunkowego dochodu i może to być np. konieczność zaczipowania się i przejścia na pieniądz elektroniczny.

Na dzień dzisiejszy Szkocja chce tylko poeksperymentować z podstawowym dochodem. Podobne programy były i wciąż są testowane w wielu państwach na całym świecie. Wyjątkiem jest Szwajcaria – w czerwcu 2016 roku mieszkańcy zagłosowali w referendum, że nie popierają wypłacania dochodu gwarantowanego. Stwierdzono, że takie rozwiązanie może osłabić państwową gospodarkę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Inhabitat.com
Zdjęcie: Bernhard_Staerck (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. janpol 31.12.2017 00:09

  Co ma piernik do wiatraka? Jaki związek ma BDP a “…konieczność zaczipowania się i przejścia na pieniądz elektroniczny…”. Co to za brednie?!!! Jak zwykle różni czerwońcy chcą wciskać ciemnotę.

  A to takie proste! Jestem obywatelem państwa (spółdzielcą, wspólnikiem, członkiem jakiejkolwiek organizacji społecznej itd.) a to państwo (organizacja, spółka itd.) ma dochody to mam prawo w tych dochodach partycypować na równych (ustalonych prawem) zasadach i koniec. Tylko tyle a może aż tyle? Szkoda, że obywatele – wyborcy tego nie rozumieją ale jak nawet w szkołach i rodzinach kształci się nowych obywateli na niewolników a nie uczy się korzystać z rozumu i wolnej woli to trudno się dziwić.

 2. Fenix 31.12.2017 09:14

  @ janpol, prawda . Udział DOK każdego i JAWNOŚĆ , raz na zawsze utworzona prawem . Jednym prawem, Naszym !
  Nie, co rocznie ogłaszany eksperyment na niewolnikach , przez władze rządu , ich prawem .
  W Polsce 500+ na drugie, dlaczego ? Warto na każde dziecko i dorosłego Narodzie !
  Machają ” marchewką na kiju ” przed ludźmi , by dalej ciągnęli wóz, z władzą komuchów partyjnych , religiantów i 1% banksterów na świecie, i śmieją się z ” bydła” , jak łatwo można ludźmi sterować i zniewolić .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.