Pikieta przeciwko kontenerom socjalnym

Opublikowano: 11.02.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 508

Wczoraj o godz. 13 ok. 40-50 osób, związanych z poznańską sekcją Federacji Anarchistycznej oraz PKM OZZ „Inicjatywa Pracownicza” zjawiło się pod siedzibą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) z transparentem “Mieszkanie prawem nie towarem”, by zaprotestować przeciwko budowie kontenerów socjalnych w Poznaniu. Pikietujący chcieli wręczyć wydane wcześniej oświadczenie dyrektorowi ZKZL Jarosławowi Puckowi. Okazało się to o tyle łatwiejsze, że ten sam wyszedł do zebranych i pikieta przerodziła się w uliczną dyskusję.

Dyrektor Pucek próbował bronić idei kontenerów socjalnych twierdząc, że ludzi z tzw. “marginesu społecznego” trzeba gdzieś podziać. Protestujący odpowiedzieli, że w blaszanych budynkach bardzo szybko pojawia się wilgoć i już po kilku miesiącach nie nadają się one do zamieszkania. Podkreślano ponadto, iż “trudni lokatorzy” w takich osiedlach to często matki z dziećmi, których nie stać na opłacenie czynszu. Argumentowano także, że urzędnik nie ma prawa decydować o tym, kto jest tym “trudnym”, a kto “normalnym” lokatorem na podstawie statusu majątkowego, ponieważ wśród bogatszej części społeczeństwa trafiają się jednostki równie źle, a nawet jeszcze gorzej przystosowane do życia w społeczeństwie. Patologie wśród mieszkańców chronionych osiedli nie są jednak odbierane tak negatywnie.

Podczas pikiety wypowiadało się wielu z zebranych i padały liczne argumenty przeciwko koncepcji kontenerów socjalnych. Podnoszono, że jeśli w takich warunkach mieszkają Polacy, którzy wyemigrowali w celu zarobkowym na zachód Europy, to media wszczynają lament. Tutaj natomiast równie trudne warunki życia miasto chce narzucić uboższym obywatelom. Z tego powodu nie zabrakło porównań do ekonomicznego getta i faszyzmu.

Do pikiety spontanicznie przyłączali się przechodnie. Uwagę zwróciły przede wszystkim dwie osoby. Jedna z nich twierdziła, że z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej od wielu miesięcy popada w coraz większe długi i boi się, że pewnego dnia zostanie wyeksmitowana. Druga mówiła, iż pomimo wielu lat pracy jest teraz bezdomna. Niech pan spojrzy tym ludziom prosto w oczy i powie im, że mają mieszkać w kontenerowych budach – zwróciła się jedna z protestujących do dyrektora Pucka.

Podczas pikiety skandowano hasło “Mieszkanie prawem, nie towarem”. Przed rozejściem się zebranych organizatorzy zapowiedzieli dalsze protesty, aż do skutku – czyli wycofania się władz miasta z pomysłu budowy kontenerowego osiedla.

Opracowanie: Piotr Kuligowski
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. ManiekII 11.02.2011 10:54

    Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.
    Jakim prawem państwo ma rozdawać ludziom domy, większość ludzi nie wie że państwo to oni. Czyli za to wszystko zapłacą ciężko pracujący ludzie którzy często mieszczą się w klitkach bo ich nie stać kupić lepszego mieszkania.

  2. 8pasanger 11.02.2011 15:25

    Ten koń wcale nie jest darowany-państwo ma obowiązek przeciwdziałać bezdomności i pomagać w zaspokajaniu potrzeby mieszkaniowe.Wiadomo ,że kontener n i e m o ż e być lokalem socjalnym staje się zawilgocony w czasie niskich temperatur nie sposób go ogrzać i niszczy zdrowie ludzi w nim przebywających.To są ludzie przypominam jakby kto zapomniał,często schorowani i nie mający szans na rynku pracy.

  3. Sebek 11.02.2011 19:26

    Budowanie kontenerów, czy nawet mieszkań nie przeciwdziała bezdomności. Bezdomności przeciwdziała najlepiej obniżanie podatków i pozostawienie gospodarki wolnemu rynkowi.

  4. Delite 12.02.2011 00:30

    @Sebek to jest właśnie to! Jak niszą w tym kraju każdy mały biznes i na każdym kroku zdzierają z obywatela haracze to nie ma siły – musi bezrobocie rosnąć. Sam jestem po studiach informatycznych i nie mogę pracy znaleść. Nawet da produkcje aby się dostać tytuł inżyniera to za mało!

    Tak więc współczuje ludziom bez pracy i bez pieniędzy. Ich sytuacja nie koniecznie wynika z ich winy, lecz z winy systemu, w którym człowiek uczciwy, bez znajomości nie ma szans na godziwe życie (czytaj. jest w d***ę kopany).

    Co do mieszkań to może wspaniały Kościół udostępnił by to co zawłaszczył bezprawnie przez Komisję Majątkową.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.