Pierwszy wyłącznie kobiecy spacer w kosmosie

Opublikowano: 21.10.2019 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1652

Astronautki Christina Koch i Jessica Meir, są pierwszymi kobietami, które wzięły udział w kosmicznym „wyłącznie kobiecym” spacerze. Kobiety wzięły udział w siedmiogodzinnej misji naprawczej NASA i naprawiły zespół zasilania baterii słonecznej będąc na zewnątrz stacji.

Pierwszą kobietą w kosmosie była Rosjanka Walentina Tierieszkowa, 16 czerwca 1963. Także Rosjanka była pierwszą kobietą, która odbyła spacer w kosmosie. Pierwszą Amerykanką, która odbyła spacer w kosmosie była Kathy Sullivan – 11 października 1984.

Samodzielna praca Koch i Meir była planowana w marcu, ale lot nie odbył się z uwagi na niezbyt dopasowany kombinezon.

Rzecznik NASA powiedział: „Nasze osiągnięcia dostarczają inspiracji uczniom na całym świecie, udowadniając, że ciężka praca może doprowadzić cię na wielkie wyżyny, a wszyscy studenci powinni być w stanie zobaczyć siebie w tych osiągnięciach”.

Koch i Meir wymieniły jednostki akumulatorów zwane BCDU. Awaria nie wpłynęła znacząco na załogę międzynarodowej stacji kosmicznej ISS ani jej misję, ale mimo to wymagała naprawy. Według NASA BCDU regulują ładowanie akumulatorów, które pobierają energię z kolektorów słonecznych stacji, aby zapewnić energię, gdy stacja krąży w nocy.

Koch, która jest również gotowa do ukończenia najdłuższego pojedynczego lotu kosmicznego przez kobietę, i pozostanie na orbicie do lutego 2020 r., powiedziała, że ​​kamienie milowe dla płci, takie jak kosmodrom, są szczególnie znaczące. „To, co robimy teraz, pokazuje całą pracę sprzed dziesięcioleci ze strony wszystkich kobiet, które pracowały, aby doprowadzić nas tam, gdzie jesteśmy dzisiaj” – dodała Meir.

Koch, która wcześniej ukończyła cztery spacery kosmiczne, została czternastą kobietą, która kiedykolwiek chodziła w kosmosie. Stacja ISS (International Space Station) od 1998 roku była świadkiem ponad 200 spacerów kosmicznych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest orbitującym laboratorium i placem budowy, który syntetyzuje wiedzę naukową 16 narodów, aby utrzymać stałą ludzką placówkę w kosmosie.

Źródło: Brytol.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. SZS 22.10.2019 16:59

  Jestem w szoku. Trzy kobiety razem…. Pewnie rozejdą się w cztery strony….

 2. MvS 22.10.2019 17:29

  Durny ten nius aż przykro. Takie eksponowanie kobiecości spacerowiczek ma działanie całkowicie odwrotne niż miało (chyba) mieć. Kobiety (w domyśle same, bez nadzoru) wyszly naprawić akumulatory, co w sumie nie było aż tak istotne, ponieważ awaria tychże znacząco nie wpłynęła na załogę ISS. Meżczyzni, jak rozumiem, w tym czasie walczyli z kosmiczną kałamarnicą, chcącą strącić stację z orbity i dlatego nie nadzorowali koleżanek. Zespół kontroli naziemnej też nie nadzorował kosmonautek, bo w tym czasie pilnował koleżanek robiących kawę a w ogóle to założyli się, że jedna z astronatek zgubi się po drodze do akumulatora a druga zepsuje wkrętak.
  “Samodzielna misja […] była planowana w marcu, ale lot nie odbył się z uwagi na niezbyt dopasowany kombinezon”. Za mało w talii był wcięty czy jak ?
  To jest dopiero szowinistyczne swiństwo. Informacja powinna brzmieć: Na ISS wymieniono jednostki BCDU, które uległy awarii. Tyle.

 3. franek 23.10.2019 22:52

  Kosmonautą chcą być miliony, a etatów kilka. Jeśli przeprowadzić obiektywne testy psychofizyczne, to w takiej rekrutacji kobieta ma minimalne szanse aby przejść rekrutację. Przecież z tego powodu wprowadzono dyscypliny kobiecie w sporcie. Kobieta może uprawiać sport na wysokim poziomie, może też grać genialnie w szachy i być dobrym naukowcem. Jednak gdy wybierasz 100 najlepszych szachistów, naukowców, wspinaczy, graczy FPS itd. to niby jak ma się tam dostać?
  Natomiast murzyn nie ma praktycznie żadnych szans ze względu na deficyt IQ. Tymczasem w żydowskich filmach SF w składzie każdej ekipy eksploratorów są kobiety i murzyni. Dziwne, że nie ma jeszcze ludzi z zespołem Downa. Z całym szacunkiem dla tych ludzi i rodziców opiekujących się nimi. I z całym szacunkiem dla kobiet które ćwicząc mogą pokonać większość mężczyzn, ale do TOP 100 nie wejdą. Natomiast w świecie lewackiej paranoi wchodzą.

  Po prostu uważam, że tą panią wciągnęli na listę z powodów propagandowych. Nawet sposób w jaki ona się wysławia pokazuje, ze to wojująca feministka a nie specjalista. Specjalista mówiłby o zadaniu, kosmosie itd. a nie o wojnie klasowej i pracy…. milionów kobiet. Rozumiecie tą paranoje? Zamiast mówić o pracy ludzi zaangażowanych w projekt, o pracy podatników, społeczeństwa (tu wszędzie są kobiety) ona mówi o pracy kobiet. Zapewne ma na myśli jakieś bojowniczy o “prawa”. Niestety. to nie “prawa kobiet” wyniosły ją na orbitę.

 4. realista 23.10.2019 23:41

  cyt.:”w (…) filmach SF w składzie każdej ekipy eksploratorów są kobiety i murzyni.”

  bo ktoś musi zginąć pierwszy. South Park nie oglądałeś? ;)… .. .

 5. Aida 24.10.2019 07:41

  “Nawet sposób w jaki ona się wysławia pokazuje, ze to wojująca feministka a nie specjalista.”
  Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Sądzisz, że ją z łapanki wzięli?

 6. franek 25.10.2019 00:54

  @Aida Masz rację. Musi być specjalistą, inaczej nie podołałaby zadaniu. Chodzi mi o o to, że nie mówi jak pasjonat gwiazd, ale feministka która leci ku gwiazdom walczyć z patriarchatem. Tu jest motor napędowy jej emocji, a to smutne. Kobieta naukowiec, pasjonat itd. byłaby OK. Są takie, zwłaszcza w biotechu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.