Pierwszy wygenerowany komputerowo genom

Opublikowano: 05.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1887

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu opracowali metodę, która znacznie upraszcza tworzenie dużych cząsteczek DNA, zawierających setki genów. Z jej pomocą zbudowano pierwszy genom bakterii, który został w całości zaprojektowany przez program komputerowy.

Caulobacter ethensis-2.0 to pierwszy na świecie wygenerowany w komputerze genom żywego organizmu. Został on oparty o genom dobrze zbadanej bakterii Caulobacter crescentus, która występuje w wodzie słodkiej i morskiej. Jest to także modelowy organizm, powszechnie stosowany w laboratoriach do badań życia bakterii.

Genom Caulobacter crescentus zawiera 4 tysiące genów. Naukowcy wykazali, że tylko około 680 z nich ma kluczowe znaczenie dla przetrwania bakterii w warunkach laboratoryjnych.

Biolodzy z Politechniki Federalnej w Zurychu wykorzystali tę minimalną ilość genomu Caulobacter crescentus i zsyntetyzowali go od podstaw, tworząc ciągły chromosom w kształcie pierścienia. Naukowcy radykalnie uprościli ten twór za pomocą algorytmu komputerowego, tworząc zupełnie nową sekwencję liter DNA, nie zmieniając funkcji biologicznej na poziomie białka. Podczas testów wykazano, że około 580 z 680 sztucznych genów było w pełni funkcjonalnych.

Powyższe osiągnięcie przede wszystkim potwierdza, że biolodzy mają prawidłowe pojęcie o genetyce i pozwala również podkreślić kwestie, których jeszcze nie rozumieją. Co więcej, naukowcy są coraz bliżej wyprodukowania pierwszych w pełni syntetycznych organizmów, które będzie można wykorzystać w biotechnologii, np. do wytwarzania leków, witamin i szczepionek DNA.

Zdjęcie: qimono (CC0)
Na podstawie: Ethz.ch
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.