Pierwszy wygenerowany komputerowo genom

Opublikowano: 05.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu opracowali metodę, która znacznie upraszcza tworzenie dużych cząsteczek DNA, zawierających setki genów. Z jej pomocą zbudowano pierwszy genom bakterii, który został w całości zaprojektowany przez program komputerowy.

Caulobacter ethensis-2.0 to pierwszy na świecie wygenerowany w komputerze genom żywego organizmu. Został on oparty o genom dobrze zbadanej bakterii Caulobacter crescentus, która występuje w wodzie słodkiej i morskiej. Jest to także modelowy organizm, powszechnie stosowany w laboratoriach do badań życia bakterii.

Genom Caulobacter crescentus zawiera 4 tysiące genów. Naukowcy wykazali, że tylko około 680 z nich ma kluczowe znaczenie dla przetrwania bakterii w warunkach laboratoryjnych.

Biolodzy z Politechniki Federalnej w Zurychu wykorzystali tę minimalną ilość genomu Caulobacter crescentus i zsyntetyzowali go od podstaw, tworząc ciągły chromosom w kształcie pierścienia. Naukowcy radykalnie uprościli ten twór za pomocą algorytmu komputerowego, tworząc zupełnie nową sekwencję liter DNA, nie zmieniając funkcji biologicznej na poziomie białka. Podczas testów wykazano, że około 580 z 680 sztucznych genów było w pełni funkcjonalnych.

Powyższe osiągnięcie przede wszystkim potwierdza, że biolodzy mają prawidłowe pojęcie o genetyce i pozwala również podkreślić kwestie, których jeszcze nie rozumieją. Co więcej, naukowcy są coraz bliżej wyprodukowania pierwszych w pełni syntetycznych organizmów, które będzie można wykorzystać w biotechnologii, np. do wytwarzania leków, witamin i szczepionek DNA.

Zdjęcie: qimono (CC0)
Na podstawie: Ethz.ch
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o