Pierwszy w Polsce pomnik ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938

Opublikowano: 12.12.2022 | Kategorie: Historia, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1502

W Sokołach na Podlasiu powstał pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom tak zwanej operacji polskiej NKWD, przeprowadzonej przez Sowietów w latach 1937-1938.

8 grudnia, tuż po oficjalnym odsłonięciu miejsca pamięci, odbyła się konferencja naukowa pt. „Byliście — jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”, poświęcona zagadnieniu owego zapomnianego ludobójstwa i eksterminacji naszych rodaków. Jak twierdzi obecny na uroczystości Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pomnik jest symbolem przywracania pamięci o mordzie prawie 200 tysięcy Polaków przez Sowietów.

Mimo że jest to w ocenie Fundacji Piękno Życia jedna z największych zbrodni ludobójczych XX wieku, w świadomości współczesnych mieszkańców Polski pozostaje praktycznie nieutrwalona. Tymczasem przypominanie i uzmysławianie Polakom stalinowskich zbrodni powinno nieprzerwanie trwać. Według Fundacji fakt, że w Polsce nie było dotąd miejsca upamiętniającego ofiary operacji polskiej NKWD, jest dowodem na to, że istniała taka potrzeba.

„O operacji antypolskiej NKWD z okresu 1937-1938 praktycznie nie pamiętamy” – powiedział obecny na konferencji prof. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN, dodał również, że „mamy do czynienia przede wszystkim z ludnością cywilną, Polakami, którzy nieszczęśliwie znaleźli się poza granicami II Rzeczpospolitej”.

Co istotne, pomnik w Sokołach jest pierwszym monumentem upamiętniającym ofiary operacji polskiej NKWD 1937-1938 – a jego budowa nie doszłaby do skutku bez inicjatywy i wsparcia premiera Mateusza Morawieckiego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdaniem Fundacji Piękno Życia wiedza o zbrodniach wojennych na ludności narodowości polskiej jest niezbędna, zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń, gdy spadkobiercy ZSRR po raz kolejny sięgają po wypróbowane metody eksterminacji.

„»Operacja antypolska« NKWD należy do zbrodni, o których pamięć trzeba przywracać w polskim społeczeństwie. Jestem przekonany, że pomnik, który stanął tu, w Sokołach — w sercu Polski — stanie się znany w całym kraju i przyczyni się do utrwalenia pamięci o tej zbrodni wśród kolejnych pokoleń Polaków” – mówił również wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

W spotkaniu naukowym zorganizowanym w dniu odsłonięcia pomnika wzięli udział wybitni specjaliści od lat zajmujący się analizą tej zbrodni i czynnie przywracający pamięć o niej w swych publikacjach i wystąpieniach oraz na łamach prasy. Wśród prelegentów znaleźli się prof. Mikołaj Iwanow, prof. Zdzisław J. Winnicki, dr Tomasz Sommer, dr Andrzej Biały dr Maciej Maciejowski i prof. Piotr Fiedorczyk. Niezwykle wzruszającym okazało się wystąpienie Heleny Szczegryn, mieszkanki Sokół, której rodzina doświadczyła represji ze strony reżimu stalinowskiego.

Powstanie pomnika ofiar operacji polskiej NKWD i zorganizowanie konferencji właśnie w Sokołach ma swoje podłoże nie tylko w oczywistej potrzebie pielęgnowania pamięci o tym tragicznym zdarzeniu. Organizator wykonawczy konferencji, firma MIMESIS, podkreśla, że zrealizowanie wydarzenia w hali targowej w Sokołach było wyzwaniem wartym podjęcia, ponieważ to miejsce, podobnie jak pomnik, jest symbolem zaangażowania lokalnej społeczności.

Już w najbliższym czasie pojawi się publikacja „Byliście — jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”, zawierająca rozszerzone wersje zaprezentowanych podczas konferencji wykładów i reportaż z wydarzenia.

Autorstwo: Fundacja „Piękno Życia”
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. pikpok 12.12.2022 19:04

    W Rosji już są pomniki upamiętniające ofiary NKWD. Cały odział NKWD i ich szefa Berie, podobno sami Rosjanie zabili.
    Polecam fragment z H. Pająka
    https://www.youtube.com/watch?v=LZA9kvFUERA&t=9s i np. film ,,Czekista”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.