Pierwszy transport ropy z arktycznej platformy

Opublikowano: 19.04.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 470

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że państwowa firma energetyczna Gazprom jest gotowa do wysłania do Europy pierwszego transportu ropy pochodzącej z morskich obszarów Arktyki. Ropa jest transportowana rosyjskim tankowcem Mikhail Ulyanov z platformy Prirazłomnaja operującej na Morzu Peczorskim.

To właśnie przy tej platformie we wrześniu zeszłego roku miał miejsce pokojowy protest Greenpeace, po którym 28 aktywistów i 2 dziennikarzy spędziło ponad 2 miesiące w areszcie pod zarzutem piractwa, później zmienionego na chuligaństwo.

W odpowiedzi na informacje o rozpoczęciu transportu ropy, Kumi Naidoo, dyrektor Greenpeace International powiedział: „To moment, który określa przyszłość Arktyki i całego świata. Rosyjskie firmy energetyczne zakładają, że topniejąca Arktyka może dostarczyć nowych surowców i zysków przez kolejne dziesięciolecia. Międzynarodowi potentaci paliwowi, tacy jak Shell, ExxonMobile czy Statoil, konkurują o to, która z firm pierwsza rozpocznie eksploatację węglowodorów w Arktyce. Jeśli nie powstrzymamy tej arktycznej gorączki, ryzykujemy nie tylko zniszczeniem środowiska, ale również utrwaleniem obecnego uzależnienia się od paliw kopalnych. Nie chodzi o to, by przerzucać się z jednego paliwa kopalnego na inne, ale o to, by jak najszybciej przestawić się na czyste technologie i mniejsze zużycie energii. Jeszcze nigdy potrzeba zmian nie była tak pilna, a rozwiązania tak oczywiste.”

„Zastanawiam się, kiedy kraje Europy zaakceptują fakt, że liczy się nie tylko rozwój gospodarki i tania ropa, ale również polityczne bezpieczeństwo i ochrona naszych wspólnych zasobów przyrody. Kraje UE kupując w tej chwili ropę od Rosji wspierają niedemokratyczne rządy i przyczyniają się pośrednio do zgody na postępującą degradację środowiska Arktyki” – dodaje Tomasz Dziemianczuk, jeden z tzw. Arktycznej Trzydziestki, przetrzymywanej w Rosji po pokojowym proteście przeciwko odwiertom ropy w Arktyce.

Greenpeace wskazuje również na fakt, że przygotowanie do transportu ropy zajęło znacznie dłużej niż zakładano, a ciężka ropa jest tak słabej jakości, że Gazprom z trudem znalazł dla niej odbiorcę. Ponadto istnieją dowody na to, że platforma wyprodukuje znacznie mniej ropy niż firma pierwotnie deklarowała[1].

Agencja Reuters donosiła, że Gazprom miał rozpocząć transport ropy już w lutym tego roku. Firma nie przedstawiła żadnych wyjaśnień dotyczących zaistniałego opóźnienia. Jednak surowe warunki pogodowe panujące w Arktyce i pokrywa lodowa powodują, że wszelka działalność przemysłowa jest tam bardzo trudna.

„Mimo świątecznego tonu, w jakim wypowiadał się Putin, transport ropy rozpoczął się z dużym opóźnieniem i zawiera ropę o niskiej jakości. Feta wokół wyruszenia tankowca wygląda raczej na chwyt PR-owy, niż faktyczne otwarcie pewnego źródła ropy” – dodaje Naidoo.

Parlament Holandii w marcu tego roku przyjął rezolucję wzywającą do zaniechania transportu ropy na wodach Arktyki. Teraz ruch leży po stronie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), która powinna wprowadzić w życie postanowienia rezolucji.

Źródło: Greenpeace Polska


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.