Pierwszy Polak o imieniu Yoda

Opublikowano: 28.11.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2603

Po długiej batalii warszawski urząd stanu cywilnego wydał rodzicom zgodę na nazwanie swojego 4-letniego synka Yoda. O pomyślnym zakończeniu sprawy poinformował ojciec chłopca na swoim profilu na “Facebooku”.

„Jestem strasznie szczęśliwy, tym bardziej że ten śliczny i mądry chłopczyk jest pierwszym Yodą w Polsce. Przynajmniej we wrześniu, kiedy składaliśmy z Kingą podanie, nie było w rejestrze żadnego Yody. Yoda też się cieszy”.

Jak opisuje ojciec dziecka na swoim blogu, podczas rejestracji w USC w Warszawie z ciekawości zapytał o możliwość nazwania dziecka imieniem Yoda. Urzędniczki wyjaśniły, że w tej sprawie należałoby zasięgnąć opinii Rady Języka Polskiego. Rodzice nie bardzo mieli wtedy czas, żeby tak długo czekać na decyzję. Temat został zakończony. Chłopczyk otrzymał dwa niewzbudzające podejrzeń imiona — Igor Olgierd.

Po ok. 5 latach zdecydowali jednak, że chcą zmienić drugie imię syna na Yoda. Złożyli więc odpowiedni wniosek. USC od razu poinformował, że zasięgnie opinii Rady Języka Polskiego.

Po kilku tygodniach oczekiwania Rada wydała decyzję negatywną, argumentując, że imiona nadawane w Polsce powinny spełniać określone kryteria, m.in. „nie mogą być obraźliwe, pochodzić od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych i powinny wskazywać na płeć dziecka. W przypadku imienia Yoda mogłoby to stanowić problem (końcówka „- a” zazwyczaj dotyczy płci żeńskiej). Dodatkowo sam zapis imienia jest sprzeczny z zasadami ortograficznymi języka polskiego (litera „Y” na początku).

Nie tylko kwestie językowe przeszkadzały Radzie. Wątpliwości wzbudziła sama postać Yody, a konkretnie jego wygląd zewnętrzny. Mały, bo zaledwie 130 cm stwór o zielonym kolorze.

Ojca dziecka takie argumenty nie przekonały, tym bardziej że chodzi o drugie imię dla chłopca. Odpisał, że wypowiedź instytucji opiniotwórczej nosi znamiona dyskryminacji ze względu na kolor skóry. Dodał, że Yoda to wielki mistrz i nauczyciel. Uwagi na temat wzrostu również są nie na miejscu, przecież król Polski Władysław Łokietek równeiż był niskiego wzrostu, a nie ma przeszkód, żeby chłopców nazywać Władysławami. Wskazał też na liczne przykłady wyrazów w polskim języku, które zaczynają się właśnie od litery y-, jak yeti czy Yamaha.

Urzędniczki nie wróżyły sukcesu, wyjaśniły, że po tak negatywnej opinii rzadko zdarza się, żeby kierownik USC rozpatrzył pozytywnie taki wniosek. Należy jednak podkreślić, że Rada jako instytucja nie ma mocy prawnej, jest to wyłącznie organ opiniodawczo-doradczy.

Jednak ku zaskoczeniu rodziców i mimo negatywnej opinii Rady Języka Polskiego warszawski USC przychylił sie do wniosku i wydał zgodę na nadanie chłopcu jako drugiego imienia — Yoda.

Ojciec nie krył zadowolenia z takiego obrotu sprawy: „Propsy dla kierownika USC za odwagę i bycie na czasie” — napisał na “Facebooku”.

Autorstwo: Dagmara Wolska
Zdjęcia i na podstawie: KSStaszewscy.pl
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. Szwęda 28.11.2018 15:15

    Ciekawe ile jeszcze razy rodzice tego dziecka będą mu zmieniali imię.

  2. Aida 28.11.2018 15:37

    To jest drugie imię, więc po co mieliby zmieniać ponownie.

  3. kopydlok 28.11.2018 16:33

    Teraz czas na Darth, dalej kto pierwszy?

  4. Radek 28.11.2018 16:56

    Ale co za głupota, że nawet o imieniu dziecka decyduje urzędnik. To jest chore. Ciekawe czy muzułmanom też każą nazywać jak trzeba.

  5. Gats 28.11.2018 23:04

    Rodzicow ktorzy tak skrzywdzili swoje dziecko trzeba wysłać na badania psychiatryczne.

  6. KrisK 29.11.2018 02:29

    Teraz wszędzie gdzie podaje drugie imie będzie musiał korygować że nie joda a yoda. Długie godziny przed nim…. Ale rodzice maja sukces na FB

  7. dasza_dm 29.11.2018 09:58

    Akurat argument o tym, że imiona “powinny wskazywać na płeć dziecka. W przypadku imienia Yoda mogłoby to stanowić problem (końcówka „- a” zazwyczaj dotyczy płci żeńskiej)” jest nietrafiony. Są przecież w Polsce chłopcom nadawane imiona z końcówką “a” – rzadko bo rzadko, ale są, np. Kosma, Jarema itp.

  8. Szwęda 29.11.2018 19:18

    W moim odczuciu zabawianie się, bo inaczej tego nie można nazwać, nadawaniem imienia człowiekowi, to jest jakieś chore. Pies, kot, świnka, koziołek, to ja rozumiem, ale do nazywania człowieka niezbędne jest jakieś minimum kultury, powagi, godności itp. – kto tego nie rozumie, to musi już mieć wypaczoną psychikę!

  9. Michał Sędziwoj 03.12.2018 16:44

    “Jednak ku zaskoczeniu rodziców i mimo negatywnej opinii Rady Języka Polskiego warszawski USC przychylił sie do wniosku”
    – rozwiązaniem tej zagadki może być informacja ze strony rodziców (“O nas”) o związkach z Gazetą Wyborczą;

    Od siebie dodam, że w większości kultur imiona mają znaczenie i to owo znaczenie jest brane pod uwagę przy doborze (nazwę dziecko Niedźwiedź żeby było silne); w społeczeństwie konsumenckim imię dziecka staje się elementem “design’u” rodziców (jak kabaretowa Dżesiczka)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.