Pierwszy kwiat w kosmosie

Opublikowano: 18.01.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 835

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od jakiegoś czasu prowadzi się eksperymenty z uprawą roślin w przestrzeni kosmicznej. Zwykle jednak uprawia się warzywa, które można stosować jako pokarm. Tym razem na ISS rozkwitł pierwszy w kosmosie kwiat.

Tą radosną informacją, podzielił się na Twitterze przebywający obecnie na stacji kosmicznej, amerykański astronauta Scott Kelly. “Pierwszy w historii uprawiany w przestrzeni kosmicznej kwiat rozkwitł” – napisał na swoim koncie.

Roślina, która tego dokonała to cynia (Zinnia L.) zwana też jakobinką. Co ciekawe kwiaty cynii są jadalne i bywają dodawane jako dodatek do sałatek oraz do tacos. Na Ziemi cynie są dość łatwymi w uprawie kwiatami, które wymagają żyznej gleby i odpowiedniego nawodnienia. W warunkach kosmicznych to jednak spore wyzwanie.

Nigdy nie wiadomo jak roślina zachowa się przy zerowej grawitacji, dlatego takie uprawy to pełnoprawne eksperymenty naukowe. Cynia na ISS była uprawiana w hydroponicznym ogrodzie, który tam powstał. Przez jakiś czas istniały obawy, że roślina obumrze ze względu na przelanie, ale ostatecznie udało się ją odpowiednio poprowadzić, aż do sukcesu jakim było powstanie pierwszego kwiatostanu w kosmosie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.