Pierwszy krok w tworzeniu „gadającej” gazety
Fizycy z Uniwersytetu w Michigan stworzyli lekkie, elastyczne urządzenie o grubości papieru, które może stanowić pierwszy krok w tworzeniu najnowocześniejszych gadżetów, takich jak składany głośnik, czy nawet mówiąca gazeta.
Pod koniec ubiegłego roku zespół badawczy Sepulvedy zademonstrował nową technologię – generator nanogeneracyjny FENG, który został zaprojektowany do ładowania elastycznej elektroniki.
Urządzenie zostało stworzone z płyty silikonowej, na którą nałożono kilka arkuszy materiału przyjaznego środowisku, zawierającego cząstki srebra i polipropylenu. FENG odtwarza energię elektryczną poprzez przetwarzanie odebranej energii mechanicznej, na przykład podczas ruchu.
Później naukowcy postanowili sfinalizować FENG, dodając do niego nowe funkcje. Odkryto, że materiał może zostać zastosowany do stworzenia mikrofonu, przechwytującego wibracje z dźwięków, a następnie przekształcając je w prąd, a także do stworzenia głośnika.
„Stworzyliśmy pierwszy ultra cienki, elastyczny czujnik, który może przekształcać energię mechaniczną w prąd i na odwrót” – powiedział autor projektu, profesor Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Nelson Sepulveda.
Wykonano już flagę Uniwersytetu Michigan, która podczas powiewania odtwarza hymn szkoły. Naukowcy wierzą, że pewnego dnia ich wynalazek przyczyni się do powstania mówiącej gazety, z którą będzie można wchodzić w dyskusje.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: TibuneIndia.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl