Pierwszy krok w tworzeniu „gadającej” gazety

Opublikowano: 18.05.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Fizycy z Uniwersytetu w Michigan stworzyli lekkie, elastyczne urządzenie o grubości papieru, które może stanowić pierwszy krok w tworzeniu najnowocześniejszych gadżetów, takich jak składany głośnik, czy nawet mówiąca gazeta.

Pod koniec ubiegłego roku zespół badawczy Sepulvedy zademonstrował nową technologię – generator nanogeneracyjny FENG, który został zaprojektowany do ładowania elastycznej elektroniki.

Urządzenie zostało stworzone z płyty silikonowej, na którą nałożono kilka arkuszy materiału przyjaznego środowisku, zawierającego cząstki srebra i polipropylenu. FENG odtwarza energię elektryczną poprzez przetwarzanie odebranej energii mechanicznej, na przykład podczas ruchu.

Później naukowcy postanowili sfinalizować FENG, dodając do niego nowe funkcje. Odkryto, że materiał może zostać zastosowany do stworzenia mikrofonu, przechwytującego wibracje z dźwięków, a następnie przekształcając je w prąd, a także do stworzenia głośnika.

„Stworzyliśmy pierwszy ultra cienki, elastyczny czujnik, który może przekształcać energię mechaniczną w prąd i na odwrót” – powiedział autor projektu, profesor Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Nelson Sepulveda.

Wykonano już flagę Uniwersytetu Michigan, która podczas powiewania odtwarza hymn szkoły. Naukowcy wierzą, że pewnego dnia ich wynalazek przyczyni się do powstania mówiącej gazety, z którą będzie można wchodzić w dyskusje.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: TibuneIndia.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ