Pierwsze zdjęcia planety spoza Układu Słonecznego

Opublikowano: 03.09.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1653

NASA opublikowała pierwsze zdjęcia egzoplanety HIP 65426 b znajdującej się poza Układem Słonecznym, według strony internetowej agencji kosmicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=t2KgrgH-8L4

„Po raz pierwszy astronomowie użyli teleskopu Jamesa Webba NASA do bezpośredniego sfotografowania planety poza naszym Układem Słonecznym. Egzoplaneta to gazowy gigant, który nie ma skalistej powierzchni i nie nadaje się do zamieszkania” – czytamy w raporcie.

Opublikowano cztery zdjęcia w różnych grupach światła podczerwonego, które pokazują egzoplanetę. Jednocześnie położenie głównej gwiazdy HIP 65426 na zdjęciach jest oznaczone małą białą gwiazdą.

Określono, że masa planety jest 6-12 mas Jowisza. Jego wiek wynosi od 15 do 20 milionów lat. Wcześniej informowano, że międzynarodowy zespół badaczy wykrył dwutlenek węgla (CO2) w atmosferze egzoplanety WASP-39b, znajdującej się w odległości 700 lat świetlnych od Ziemi. Według współautora Dominique Petit de Laroche „po raz pierwszy wyraźnie wykryto dwutlenek węgla na planecie poza Układem Słonecznym”. Odkrycie „wyznacza nowy etap w poszukiwaniu życia we wszechświecie” – wyjaśnił uniwersytet.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.